Vánoční tradice a zvyky

Čtvrtek před Vánocemi jsme se seznámili se zvyky a tradicemi. O některých jsme si jen přečetli, některé jsme si i vyzkoušeli. Všem se velmi líbilo pouštění lodiček. Při krájení jablka se naštěstí všem ukázala hvězdička, a tak se nikdo nemusí roku 2019 obávat.

Vánoční posezení

V pondělí 17. 12. jsme pozvali rodiče a opatrovníky do našeho stacionáře. Připravili jsme si pro ně malé pohoštění. Lucka přinesla kytaru a tak jsme si všichni mohli zazpívat pár písniček, naši hosté se přidali a bylo to moc pěkné. Jako překvapení jsme si nacvičili pásmo koled a živý betlém. Myslím, že všichni byli opravdu překvapeni, jaké jsme s pomocí asistentů vymysleli a vyrobili kostýmy a kulisy. Potom na nás čekaly pod stromečkem malé dárečky. Každý tam něco našel. Před rozloučením jsme si vzájemně popřáli hezké Vánoce.

Kokosové sušenky

Jelikož se už pomalu blíže naše vánoční posezení, začali jsem chystat pohoštení. Zalíbil se nám recept na kokosové sušenky. V naší kuchyňce jsme nenašli všechny potřebné suroviny, tak jsem museli ještě vyrazit na nákup.  Potom jsme se pustili do díla. Z těsta jsme vyváleli plát a potom jsme vykrajovali tvary. Sušenky jsme upekli a po vychladnutí ozdobili čokoládovou polevou.

Návštěva vánočních trhů

Nedaleko našeho stacionáře se v pondělí 10. 12. konaly vánoční trhy, rozhodli jsme se tedy je navštívit a prohlédnout si, co prodejci nabízí. Cestou jsem se zastavili u vánočního stromu a udělali si společnou fotografii. Do stacionáře jsem koupili jmelí, které už zdobí naši jídelnu.

Výstava v Betlémské kapli

Jako každý rok jsme v úterý 4. 12. vyrazili na tradiční vánoční výstavu. Tento rok nese název Hravé vánoce. Výstava se nám moc líbila, vyzkoušeli jsme si pro nás neznámé hudební nástroje a načerpali vánoční atmosféru.

Mikulášský den

Jelikož nám ve stacionáři Olga ukazovala krásná vykrajovátka na perník s mikulášskámi motivy, poprosili jsme ji o zapůjčení. Dopoledne jsme se sešli v kuchyni, připravili těsto a pustili se do práce. Z těsta jsme vyváleli plát a každý si mohl vybrat vykrajovátko, které se mu líbí. Perníčky jsme dali do trouby a pozorně hlídali, aby se nám nic nepřipálilo. Mezi tím jsme si připravili na zdobení polevu z moučkového cukru a vaječných bílků. Každý si mohl svůj perník ozdobit. Myslím, že se všem moc povedl. Odpoledne na nás čekalo překvapení v podobě návštěvy čertice.

Zemědělské muzeum

 

Dne 8. 11. 2018 jsme navštívili Zemědělské muzeum. Hned ráno jsme si sbalili svačiny a vyrazili jsme do muzea na Letné. V hezkém altánku jsme se ještě stihli nasvačit a pak jsme vyjeli do nejvyššího patra budovy výtahem. Byl tam krásný výhled na Prahu a zahrádka. Pak jsme postupovali po jednotlivých patrech dolů. V každém patře jsme navštívili jinou expozici. V gastronomii jsme sledovali kurz vaření a nacvičovali jsme si tam nakupování. Zkoušeli jsme hádat potraviny a koření podle vůní a hmatu. Dověděli jsme se něco o lesnictví, rybářství, o vodě v krajině. Líbilo se nám také v Laboratoři ticha. Všude jsme si mohli spoustu zajímavých věcí vyzkoušet a osahat. Před muzeem jsme si pak ještě pohlédli domácí zvířata a unavení a plní zážitků jsme se vydali zpět do stacionáře.

Pečení

V úterý 13. 11. 2018 jsme se pustili do pečení buchty. Někteří z nás loupali a strouhali jablka, další míchali těsto. Za chvíli se už linula z kuchyně úžasná vůně. Na buchtu jsme pak natřeli marmeládu a dali jsme si jí k svačině. Povedla se, všem chutnala

V úterý 23. 10. jsme vyrazili plavat. Tentokrát jsme navštívili jiný bazén než obvykle a bylo to moc prima. Po cestě jsme se prošli parkem, užili si podzimní barvy všude kolem nás. Hodně foukalo, a tak jsme se těšili, až se schováme do bazénu. Potkali jsme skvělého, milého pana plavčíka, půjčil nám plno plaveckých pomůcek, a tak jsme si tu hodinu cachtání opravdu užili.

Výroba mýdel

Jelikož se nezadržitelně blíží naše vánoční setkání s rodiči a opatrovníky, vymysleli jseme, že letos jim darujeme ručně udělaná mýdla. Jejich výrobu už známe a navíc máme nové formičky, tak doufáme, že dárečky potěší a budou se líbit.

Výstava v Betlémské kapli

Jako každý rok jsme vyrazili na tradiční vánoční výstavu. Tento rok nese název Hravé vánoce. Výstava se nám moc líbila, vyzkoušeli jsme si pro nás neznámé hudební nástroje a načerpali vánoční atmosféru.

I na Skloněné nás navštívil Mikuláš se svou partou. Odhalil jednoho hříšníka, který slíbil, že se do příštího roku polepší. Anděl nadělil každému malý balíček plný dobrot a překvapení. Čert si nikoho neodnesl, všichni byli šťastní.

Advent jsme v denním stacionáři ve Skloněné přivítali pečením cukroví. Každý přidal ruku k dílu a za nedlouho bylo hotovo. Provoněli jsme si krásně stacionář a začali se opravdu těšit na Vánoce.

S listopadem jsme se ve Skloněné rozloučili návštěvou psího útulku. Nakoupili jsme psům různé dobroty a vydali jsme se na návštěvu. Viděli jsme spoustu ras a velikostí psů, skoro všichni se nám moc líbili. S přinesených dobrot měli opravdu radost, a tak jsme i měli dobrý pocit, že jsme mohli pomoci.

Ve Skloněné jsme v úterý 27. 10. oslavili kulatiny. Oslava se povedla, všichni byli veselí. Pochutnali jsme si na výtečném dortu, který nám oslavenkyně donesla. Strávili jsme moc pěkné odpoledne.

Ve středu 17. 10. jsme si ve stacionáři na Skloněné užili dýňování. Dostali jsme ohromnou dýni a společnými silami ji vyřezali, vydlabali a nakonec jsme si ji zapálili. Dělá nám příjemnou společnost, všem se nám moc líbí.

Ve čtvrtek jsme ve stacionáři pracovali s přírodninami, které jsme si nasbírali na společné odpolední procházce. Nejvíce nás bavilo tvoření z kaštanů. Vyrobili jsme si spoustu krásných zvířátek.

Dne 27. 9. nás ve stacionáři navštívila canisterapeutka se psem. Uživatelé si setkání velmi užili, měli možnost psa pohladit, krmit a společně ho malovali.

Tvoření ve středisku volného času

Ve středu 5. 12. 2018 jsme navštívili středisko volného času, kde pro nás pracovnice připravili výtvarné aktivity. Je to pro nás něco nového, a proto jsme se hodně těšili. Nejdříve na nás čekalo sladké překvapení v podobě vánočního cukroví a poté jsme se už v dílně seznámili s tím, co budeme tvořit. Měli jsme připravené barvy na textil, ovoce a zeleninu. S těmito pomůckami  jsme zdobili látkové tašky. Vyrábění nás hodně bavilo a už nyní se těšíme na další návštěvu.

Markéta Jindrová

Návštěva ve Středisku volného času v Litomyšli

Na konci listopadu jsme se byli poprvé podívat na nové prostory Střediska volného času v Litomyšli. Jeho pracovníci nám budou každý měsíc připravovat program, zaměřený na výtvarné aktivity. Vyzkoušeli jsme si novou plošinu a prohlédli si místnosti, kde budeme od prosince pracovat. Už se moc těšíme!

Předvánoční výstava

27. listopadu se uskutečnila v našem denním stacionáři již tradiční předvánoční výstava, na které si všichni mohli prohlédnout a zakoupit naše výrobky, vyrobené v našich dílnách v podzimním období od konce prázdnin. Návštěvníků bylo opravdu mnoho! Jsme nadšeni, že se výrobky líbí, že dělají někomu radost, nebo teprve potěší, třeba pod vánočním stromečkem.

Canisterapie

Po dlouhé době nás navštívili naši kamarádi Petra se svým psem Áresem. Neviděli jsme je skoro tři měsíce a moc jsme se na ně těšili. Nejdříve jsme se všichni přivítali a Árese si pohladili. Potom jsme mu nasazovali různé obojky, česali ho kartáčem a nabízeli mu pamlsek. Moc se nám to všem líbilo a i pes Áres byl moc spokojený. Hodina nám utekla jako voda a už nyní se těšíme na příští setkání!

Pavlína Kasnarová

Bazén

Po prázdninách jsme opět začali chodit do našeho krytého bazénu. Všichni se na koupání moc těšíme, protože v bazénu máme možnost relaxovat i procvičovat celé tělo. Nejprve jsme si šli všichni zaplavat do malého bazénku, kde nás to moc bavilo v bublinkové lázni i při masírování tryskami. Někteří z nás si užili jízdu na tobogánu a nakonec jsme všichni relaxovali v teplé vířivce. Pan plavčík nám všude pomáhal a bylo to moc prima. Všichni se proto už moc těšíme na příští plavání.

Ria Slušná

Loutkové představení

Ve středu 17. října jsme byli pozváni do kostela Církve československé husitské na loutkové divadlo. Představení se jmenovalo “Větrná pohádka”.  Vyprávělo o dětech, které šli hledat nejvzácnější vítr. Ten by jim pomohl roztočit mlýnské kolo tak, aby mohly semlít obilí. Během představení jsme měli možnost se do pohádky i zapojit. Zpívali jsme písničky a také pomáhali foukat vítr. Moc jsme se zasmáli a celé představení se nám moc líbilo. Už se zase těšíme na další divadlo!

Markéta Jindrová

Muzikoterapie

V polovině měsíce nás po krátké přestávce čekala opět oblíbená muzikoterapie. Nový muzikoterapeut k nám přijel z Anenské studánky. Tématem muzikoterapie byl tentokrát podzim. Po úvodním seznamovacím kolečku jsme si zazpívali podzimní písničku a vyzkoušeli si nové hudební nástroje. Někteří z nás si tak poprvé zahráli například na tibetské mísy nebo gong. Muzikoterapii jsme zakončili opět podzimní písničkou.  Už se moc těšíme na příště, co nového nás ještě čeká.

Pavlína Kasnarová

Workshop „Tvoříme společně“

V rámci Týdne sociálních služeb jsme pro veřejnost a návštěvníky našeho stacionáře připravili workshop s názvem „Tvoříme společně“. Tento den si návštěvníci našeho stacionáře mohli za pomoci pracovníků i uživatelů vyrobit malý dárkový předmět a poznat tak blíže naši práci. Vyrábět přišli senioři i žáci Speciální základní školy v Litomyšli. Společně s nimi jsme prožili příjemné dopoledne.

Ria Slušná

Výlet na Borek

Na krásné zářijové úterý jsme měli naplánovaný výlet na Borek. Z autobusového nádraží jeli někteří z nás autobusem, někteří dorazili na místo autem. Na chalupě na Borku nás už čekala výborná svačina, kterou pro nás připravili Míša, Marcela a Vojta. Po svačině jsme se rozdělili do dvou skupin.  Jedna šla do lesa na sběr přírodnin a druhá pomáhala vařit oběd. V lese jsme sbírali klacíky, šišky, žaludy a kůru. Unaveni po procházce v lese jsme se vrátili zpět do chalupy, kde na nás už čekal oběd. Všem moc chutnal.  Potom jsme odpočívali venku na zahradě, houpali se v závěsné houpačce a hráli hry s balonkem.  Odpoledne jsme ještě měli kávu, ochutnali štrúdl a jablíčka ze zahrady. Ani se nám nechtělo, ale už byl čas jít na autobus, který nás dovezl zpět do Litomyšle. Počasí se nám velmi vydařilo a prožili jsme nádherný den v krásné přírodě.

Taťana Pelypenko

Bowling

Tak jsme se po dvouměsíční odmlce dočkali! I když nám skončily letní prázdniny plné výletů a akcí, zahájili jsme pravidelné návštěvy sportovní haly, kam chodíme hrát bowling. K hale se dopravujeme městskou hromadnou dopravou, i tato část je pro některé uživatele velkým zážitkem. Hru si každý užívá po svém, co je však hlavním úkolem? Shodit co nejvíce kuželek. I přesto, že se to někomu nedaří, není důvod se zlobit, protože důležité není vyhrát, ale zúčastnit se! A tak i ti uživatelé, kteří se neumístí na přední příčce, odchází z haly spokojeni z příjemně stráveného sportovního odpoledne.

 

Kabrhelová Michaela

Program v městské knihovně

V druhém týdnu po prázdninách jsme se už těšili na program do městské knihovny. Tématem našeho setkání byla „škola“. Paní Pekníková nám rozdala vytištěnou povídku s obrázky „Maxipes Fík ve škole“. Někteří z nás četli a ostatní sledovali děj na obrázcích. Během čtení jsme plnili úkoly. Psali jsme třeba číslo osm nejdříve ve vzduchu a potom fixou na nástěnku, zacvičili si a na tabuli jsme napsali svoje jméno. Taky si každý na kartičce vybral oblíbené písmenko a z encyklopedie jsme přečetli slova, která na písmenko začínají. Všichni jsme se velmi snažili, aby se nám úkoly podařilo splnit. V knihovně se nám moc líbilo a naučili jsme se zase nové věci.

Hana Dosedělová

Vánoce se blíží a tím i tradiční předvánoční posezení s rodiči. Proto jsme se pustili 17. prosince do pečení slaných tyčinek z listového těsta. Všichni jsme si vyzkoušeli krájení s rádlem a posypali jsme tyčinky kmínem a sýrem. Po upečení každý z nás tyčinky ochutnal. Tyčinky se nám moc povedli a už mohou přijít rodiče na společné setkání.

Autor: Ilona Šumberová

Ve dnech 13. a 14. prosince jsme se jako každý rok vypravili na vánoční trhy. Sice byla třeskutá zima, ale my jsme se dobře oblékli. Na trzích jsme si všichni dali dětský punč, který nás zahřál. Udělali jsme si pár pěkných fotografií u betlému a vánočního stromu. Někteří uživatelé na trzích nakoupili dárky nebo si koupili něco na zub. Návštěvu trhů jsme zakončili poslechem vánočních koled, které zazpívali děti ze základních škol. Jejich vystoupení bylo moc pěkné a ještě více nás naladilo na nadcházející vánoční svátky.

Autor: Ilona Šumberová

Vánoce se blíží a tím i tradiční předvánoční posezení s rodiči. Proto jsme  se rozhodli upéct si cukroví. Ve středu 12. prosince jsme si upekli vanilkové rohlíčky. Všichni jsme si vyzkoušeli, jak se takové rohlíčky válí a že to bylo práce. Po upečení jsme rohlíčky obalili v cukru a nechali jsme je uležet. Jak se nám rohlíčky povedli, se můžete podívat na fotkách.

Autor: Klára Brožková

Vánoce se blíží a tím i tradiční předvánoční posezení s rodiči. Proto jsme  se rozhodli upéct si cukroví. Ve středu 12. prosince jsme si upekli vanilkové rohlíčky. Všichni jsme si vyzkoušeli, jak se takové rohlíčky válí a že to bylo práce. Po upečení jsme rohlíčky obalili v cukru a nechali jsme je uležet. Jak se nám rohlíčky povedli, se můžete podívat na fotkách.

Autor: Klára Brožková

Ve středu 5. prosince jsme se rozhodli vyrobit pár ozdob z vizovického těsta. Z těsta vzniklo pár krásných andělíčků, podkovička, zvoneček. Vyzkoušeli jsme si výrobu malých svícínků na čajovou svíčku. Během naší práce nás navštívil Mikuláš s čertem a andělem. Zazpívali jsme si koledy. V dílně zavládla sváteční atmosféra.

Autor: Radka Čadová

V pondělí 3. 12. 2018 proběhla vernisáž obrazů uživatelů Denního stacionáře Brno Božetěchova. Naši uživatelé během arteterapeutických setkání, která se konala pravidelně v našem stacionáři, vytvořili spoustu krásných děl. Celou výstavu můžete vidět v Alfa pasáži na ulici Poštovská a to do 21. 12. 2018.

Autor: Jan Valíček

Ve čtvrtek a pátek 29. a 30. listopadu jsme měli naplánovanou návštěvu výstavy Fauna Moravy. Venku sice byla zima, ale ta nás od návštěvy neodradila. Pořádně jsme se nabalili, zabalili a vyrazili. V muzeu jsme koupili lístky a mohli jsme jít na prohlídku. Nejprve na nás čekala expozice ptáků, od těch nejmenších, po ty velké, jako např. orli a tetřevi.  Pak jsme překonali nástrahu v podobě schodů a mohli si prohlédnout veliká akvárka se sladkovodními rybami. Po akváriích na nás čekala expozice savců. A ti se nám teprve líbili! Prohlíželi jsme si vycpané jeleny a srnky, divoká prasata, lišky, jezevce a všichni jsme si udělali fotku.

Autor: Jan Valíček

23. listopadu jsme se rozhodli, že si zkusíme vyrobit pár vonných svíček. Stačil nám k tomu palmový granulový vosk, několik starých svíček, voskovky, knot a kelímky od pana cotty. Prvotním krokem bylo upevnit knoty do kelímků. Mezitím si každý vybral barvu voskovky a vůni, kterou chtěl na svíčku použít. Ve vodní lázni se rozpustil vosk a staré svíčky, přidali jsme barevné voskovky a mohlo se lít do kelímků. Na závěr jsme do svíčky před ztuhnutím přidali esenciální olej. Taková jednoduchá věc a jak krásné a voňavé svíčky vznikly. Tvořili jsme různé barevné kombinace, byla to naprostá alchymie.

Autor: Eva Göthová

Od října jsme v denním stacionáři pokračovali v pravidelné arteterapii. Moc si to užíváme a pilně vytváříme obrazy, abychom mohli brzy uspořádat výstavu. Podívejte se, jak nám to zatím šlo.

Autor: Jan Valíček

Již tradičně pořádáme s našimi uživateli vánoční jarmark pro blízké a přátele stacionáře. Jarmark probíhal v prostorách denního stacionáře po dobu dvou týdnů. Protože jsme se chtěli pochlubit našimi krásnými výrobky i těm, co nás ještě neznají, rozhodli jsme se, že na jeden den otevřeme náš stacionář i pro veřejnost. V úterý 4. prosince mohli tedy všichni zájemci přijít do stacionáře nakupovat výrobky z našich dílen a podpořit tak naši činnost. K zakoupení byly svícny, věnce, andělé, batohy, vánoční ozdoby a mnoho dalších krásných věcí, které mohli udělat radost pod vánočním stromkem. Výrobků jsme prodali spoustu a už zase vymýšlíme, co budeme vyrábět v novém roce.

Autor: Jan Valíček

Včera začal padat první sníh. Zahrada je již zazimovaná. Jen občas spadne ještě nějaká nová hromádka listí. V dnešní besedě 21. listopadu jsme si popovídali o tom, jak můžeme pomoci zvířatům, které nás navštěvují na zahradě. Řekli jsme si, co nasypat ptákům do krmítka, abychom jim v zimě přilepšili, ale zároveň jim neublížili. Na některé zahrady chodí i ježci. Řekli jsme si, že listí se na zahradách nepálí, protože už si v něm udělali domeček některá ze zvířat. Tento rok jsme ve stacionáři vyrobili domeček pro hmyz. Také jsme na chvíli zabloudili do lesa a řekli si, co se dává zvěři do krmelců a proč se jim tam dává sůl. Na závěr jsme si řekli pranostiky, které se říkají o těchto dnech.

Autor: Radka Čadová

Dne 19. listopadu jsme si opět upekli něco dobrého. Pekly se kapsy z listového těsta plněné šunkou, sýrem a rajčaty. Nejprve jsme si připravili listové těsto, které jsme rozkrojili na šest dílů. Každý z nás si zkusil nakrájet šunku, rajče sýr. Každý si udělal kapsu z listového těsta podle toho, co mu nejvíce chutná. Někdo si dal více šunky a někdo více sýru. Pak jsme listové těsto přehnuli na půl a pořádně přilepili k sobě, aby nám z listové kapsy nic nevyteklo. Nakonec jsme rozšlehali vejce, kterým jsme těsto potřeli. Na závěr jsme kapsy posypali oreganem a mohlo se začít péct. Všichni jsme byli moc šikovní a těšíme se na příští vaření.

Autor: Klára Brožková

Blíží se Vánoce a začínáme se těšit na cukroví, proto jsme se 14. listopadu rozhodli upéct perníčky. Na pečení perníčků jsme se už všichni těšili. Postupně jsme se všichni zapojili. Těsto jsme si předem připravili a pustili jsme se do válení a vykrajování nejrůznějších vánočních motivů. Vše jsme dali péct, ve stacionáři to krásně zavonělo a v dalších dnech jsme se pustili do zdobení perníčků.

Autor: Radka Čadová

V úterý 23. října nás čekala canisterapie. Venku se již ochladilo, proto jsme se s Maryn setkali ve stacionáři. Maryn už všichni známe, proto jsme se nebáli ji pohladit, učesat jí kožich, dokonce jsme ji vedli na vodítku a dali pamlsek. Maryn nám ukázala, jaké dokáže plnit povely, byla moc poslušná. Z návštěvy jsme měli obrovskou radost. Budeme se těšit na další společná setkání.

Autor: Jan Valíček

V říjnu nás opět čekala beseda na téma zahrada. Sedli jsme si všichni do jídelny, uvelebili se ve vacích nebo na pohovce a pověděli si něco nového o podzimní přírodě. Připomněli jsme si věci, které jsme si pověděli minule a přidali nové znalosti o stromech, zvířatech a především jak se staráme o zahradu na podzim. Byla to pěkná příležitost dozvědět se něco nového.

Autor: Eva Göthová

V pátek 19. října jsme navštívili výstavu Modelový svět. Tato výstava je přístupná celoročně pro velké i malé, ale hlavně pro nadšence do světa modelů. Prohlédli jsme si miniatury vláčků, aut, nádraží, různých domů a celou trasu vlaků. Mohli jsme vidět jízdu vlaků ve tmě s rozsvícenými světly. Cestou zpátky jsme se prošli přes Náměstí Svobody a prohlédli jsme si stánky s dekoracemi a dřevěnými hračkami.

Autor: Ilona Šumberová

Dne 17. října jsme měli kreativní vaření. Pustili jsme se do výroby jedlých myší. Podle obrázku jsme z uvařeného vajíčka udělali tělo myši, kterou jsme posadili na sýr. Do sýru jsme předem udělali tvořítkem díry. Z mrkve jsme udělali vousy a uši, z nového koření jsme vytvořili oči a čumák. Vše jsme dozdobili chlebem, salátem a mrkví. Všem se výtvor moc podařil a těšíme se na další společné vaření.

Autor: Ilona Šumberová

Tento týden v brněnském stacionáři a Domově Božetěchova proběhl v rámci Týdne sociálních služeb den otevřených dveří s výtvarným workshopem pro veřejnost. Návštěvnici se seznámili s provozem našich služeb a vyrobili si krásná razítka na textil. Na fotkách se můžete podívat, jak se nám akce vydařila.

Autor: Jan Valíček

Toto pondělí 8. října nás čekalo první vaření s naší pracovnicí Evou. Na pořadu dne byla pomazánka z tofu. Tofu je sójová bílkovina, bohatá na mnohé aminokyseliny a dá se proto použít i jako náhrada masa. Někteří z nás se s touto surovinou setkávají běžně, ale pro jiné to byla naprostá novinka. Pomazánka se dělala velice jednoduše. Nakrájeli jsme si najemno tři cibule, které jsme nechali společně se sójovou omáčkou zkaramelizovat na pánvi. Mezitím jsme si rozlámali na drobné kousky dvě balení uzeného tofu, které jsme osmažili společně s cibulí. Na závěr jsme pomazánku dochutili česnekem, solí a pepřem a mohlo se podávat.

Autor: Eva Göthová

Jelikož tu máme podzim, kdy stále více lidí chodí do kaváren na kávu a dezert, tak jsme se rozhodili, že si nějaký ten kavárenský dortík uděláme. A to nepečený cheesecake. Jako první jsme si rozdrtili máslové sušenky, které jsme dali do sáčku a pomocí paličky na maso jsme je rozdrtili na prášek. Mezi tím jsme si rozpustili v hrnci máslo. Někdo míchal mascarpone, další zase tvaroh s cukrem. Dortovou formu jsme vyložili pečícím papírem. Máslo jsme smíchali spolu se sušenkami a dali naspod formy. Do tvarohu s mascarpone jsme nastrouhali citronovou kůru a přidali trochu vanilkového extraktu. Mezi tím jsme dali dortovou formu na 10 minut do lednice, aby nám sušenky ztuhli. Po deseti minutách jsme vytáhli dortovou formu, přidali mascarpone s tvarohem a nechali ztuhnout v lednici. Odpoledne jsme všichni měli ke svačině výborný citronový cheesecake.

Autor: Václav Plundrák

Jelikož se nám pomalu blíží zima, rozhodli jsme se ještě jednou pořádně protáhnout naše svaly a zjistit, kolik energie jsme dokázali načerpat přes léto ze sluníčka. Udělali jsme si dne 25. září v parku naproti stacionáře sportovní den, kam jsme pozvali i rodiče.

Na místě nás čekalo celkem 8 stanovišť. Jako první stanoviště bylo házení na koš a hned druhé bylo trefování se do brány. Třetí stanoviště bylo trochu náročnější, kdy se muselo na koloběžce nebo vozíku projet cesta kolem kuželů a zase zpět. Na čtvrtém bylo nezbytné mít dobrou mušku, jelikož bylo úkolem shodit všechny kuželky na zem. U pátého stanoviště bylo důležité mít ten správný švih a pohyb v zápěstí, aby se nám kruh pěkně zahákl na tyč. U šestého stanoviště byla potřeba síla v rukou, kdy jsme se navzájem přetahovali a zajišťovali, kdo má větší sílu. Sedmé stanoviště bylo pro ty odvážnější, kdy se skákalo přes švihadlo a u osmého bylo třeba hodně trpělivosti a pevnou ruku, jelikož se musel v naběračce přenést balónek na druhou stranu a dát ho do kelímku bez toho, aby za celou dobu dopadl na zem.

Sportovní den jsme si všichni užili a zjistili jsme, že máme na zimu spoustu síly. Na závěr proběhlo vyhlášení výsledků našich sportovců, všichni účastníci dostali diplom a medaili.

Autor: Václav Plundrák

Tento týden jsme šli ve dnech 20. a 21. září na výstavu do Technického muzea. Velká horka už pominula, takže cesta byla příjemná. Nejvíce se nám líbila výstava řemesel, koloniál a kuchyně.  Byly zde vystaveny předměty, které se dnes už nepoužívají. Některá řemesla dokonce už téměř zanikla. Povídali jsme si, které věci k jakým účelům dříve sloužili. Trochu jsme si zasoutěžili, protože jsme hádali, na co se předměty mohli používat. Dále se nám líbil orloj ve zmenšené podobě, který nám pracovník muzea uvedl do chodu. Před odchodem jsme se ještě posilnili na cestu ve vestibulu. Všem se nám v muzeu moc líbilo.

Autor: Ilona Šumberová

Na dnešní den se někteří hodně těšili. Měli jsme v plánu, sportovní dopoledne. Přišlo za námi 6 studentů z Církevní střední zdravotnické školy Grohova.

Ti si pro nás připravili hned několik soutěžních disciplín. Po svačině jsme se všichni řádně do sportování opřeli, jezdili jsme na koloběžkách, hráli jsme ping-pong, trénovali přesnost na hodu na koš a ve shazování ruských kuželek.

Dopoledne bylo moc fajn a závěrem jsme všichni dostali diplomy za plnění sportovních disciplín. Těšíme se, na příští podobné setkání.

Autor: Jan Valíček

Toto středeční odpoledne jsme ve stacionáři měli besedu o podzimní zahradě. Po dopoledni stráveném venku se odehrávala v teple naší jídelny. Sedli jsme si do kroužku a povídali si o tom, co se na podzim děje s přírodou. Pověděli jsme si, jaké plody můžeme sbírat nebo kam se odebírají ježci spát. Poslali jsme si listy různých stromů a řekli si něco o jejich plodech. Poté jsme si pověděli, co všechno budeme dělat na naší zahradě ve stacionáři toto roční období. Že sklidíme opadané ovoce a ořechy, vyplejeme záhonky a pomůžeme přírodě rychleji zazimovat. Byla to hezká příležitost si společně posedět a něco nového se dozvědět.

Autor: Eva Göthová

V úterý 18. září nás čekala canisterapie. Protože venku bylo příjemné počasí, rozhodli jsme se canisterapii strávit na zahradě stacionáře. Maryn už jsme všichni znali, proto jsme se nebáli ji pohladit, učesat jí kožich, dokonce jsme ji vedli na vodítku a dali pamlsek.

Maryn nám ukázala, jaké dokáže plnit povely, byla moc poslušná. Z návštěvy jsme měli obrovskou radost. Budeme se těšit na další společná setkání.

Autor: Jan Valíček

Je podzim. Letošní rok byl mimořádně bohatý na úrodu. I na zahradě našeho stacionáře se urodilo hodně šťavnatých jablek. Od našich dětských let máme všichni rádi jablečnou přesnídávku. Rozhodnutí bylo tedy jasné. Uvařili jsme si velikou dobrotu – jablečné pyré s pudinkem a piškoty. Všichni pomáhali. Někdo míchal pudink s cukrem, další loupali a krájeli jablka. Ostatní poctivě rozdělovali piškoty do misek. U vaření jsme si  procvičili i počítání. Aby to bylo spravedlivé a každý měl ve své misce stejný počet piškotů. Všichni si moc pochutnali. Nezůstal ani drobeček.

Autor: Radka Čadová

Chtěli jsme se rozloučit s létem a prázdninami, proto jsme si na čtvrtek 6. září pozvali rodiče a naše přátele a udělali jsme si na zahradě táborák. Po třetí hodině jsme slavnostně zapálili oheň a zábava mohla začít.

Opekli jsme si špekáčky, někteří z nás i chleba a pochutnali jsme si na dobrotách z naší zahrady a sladkostech, které k táboráku přinesli naši rodiče. Pracovník Tomáš hrál na kytaru a my jsme spolu s ním zpívali písničky.

Celé odpoledne se nám moc líbilo a doufáme, že se u ohně sejdeme i v příštím roce.

Autor: Jan Valíček

Silvestr a narozeninová oslava

Datum: 31. 12. 2018

Silvestr 2018 byl v našem Domově speciálním dnem. Slavili jsme narozeniny a současně i poslední den v roce. Začalo to obědem, kdy jsme si dopřáli pizzu. Pak jsme společně upekli čokoládový dort plněný máslovým krémem a lesními plody. Oslavenec sfoukl svíčky, rozbalil dárky a spolu jsme si připili nealkoholickým šampaňským na jeho zdraví. Pak jsme se pustili do přípravy silvestrovského pohoštění. Udělali jsme si obložené chlebíčky s vlašským salátem, šunkou, salámem, vajíčkem a okurkou, jak se na Silvestra patří. Taky jsme si udělali z rohlíku jednohubky, které jsme namazali domácí tuňákovou pomazánkou a ozdobili je ředkvičkou. Nezanedbali jsme ani nákupy, měli jsme dostatek šampaňského, také brambůrky, tyčinky a naše domácí cukroví. Večer jsme si společně na této hostině pochutnali a u sklenky šampaňského jsme si popřáli jen to nejlepší do nového roku. Věříme, že bude ještě lepší, než ten předchozí.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Věnečky z odpalovaného těsta

29.12.2018

I po Vánocích jsme pokračovali ve vánočním mlsání. V tento den jsme se rozhodli pro věnečky z odpalovaného těsta. Nejdříve jsme si rozpustili rostlinný tuk ve vodě, pak jsme přidali mouku. Těsto jsme chvíli odpalovali, a pak zašlehali vajíčka. Do plnícího sáčku s ozdobnou špičkou jsme dali těsto.  Z něj jsme na plechu tvarovali kolečka a dali je péct. Dívali jsme se, jak věnečky krásně v troubě rostou.  Následně jsme si z pudinků udělali vanilkový krém, kterým jsme podélně rozpůlené věnečky plnili. Nakonec jsme je polili karamelovou polevou. Přes noc jsme je nechali odležet a na další den jsme si na věnečkách společně pochutnali.

Autor:  Jaroslava Kurilcová

Vánoce na bytě

Datum: 24. 12. 2018

Štědrý den se v Domově nesl v duchu klidu a pohody. I když venku nebyl sníh, dobrou náladu a radost z přicházejícího večera nám dělaly vánoční koledy. Nedočkavost z příchodu Ježíška, nesoucí se celým dnem, vyvrcholila, když jsme po setmění zasedli ke štědrovečernímu stolu. Na večeři jsme si připravili tradiční bramborový salát s trochu netradičními rybími prsty. Aby k nám Ježíšek trefil, nechali jsme v okně rozsvícené vánoční hvězdičky. Atmosféra byla o to krásnější, když jsme všude zhasli a v bytě nám svítil pouze stromeček. Po nějaké době se ozval zvuk cinkajících rolniček. Pod stromečkem nás čekali krásné dárky, avšak první otázkou bylo „Kde je ten Ježíšek?“. Celý den jsme si perfektně užili, radost z dárků byla tak velká, že se slovy dá jen těžko popsat.

Autor: Michaela Hlaváčová

Domácí vaječný likér

Datum: 23. 12. 2018

Den před Štědrým dnem nás napadlo, že bychom si mohli společně udělat nealkoholický vaječný likér. Nachystali jsme si potřebné ingredience – vejce, salko, neslazené zahuštěné mléko, vanilkový cukr a plnotučné mléko. Vše jsme společně mixovali, dokud se netvořila pěna. Likér jsme nalili do připravených sklenic, které jsme si popsali a ozdobili stužkami. Samozřejmě jsme dílo ihned ochutnali, likér byl výborný. Přidali jsme si ho i do kávy, které dodal krémovou a vánoční chuť.

Autor: Markéta Urbánková

“Černá hodinka” – čtení při svíčkách

Datum: 10. 12. 2018

V pondělí 10. prosince jsme si udělali „černou hodinku“. Počkali jsme, až se setmí, pozhasínali jsme všechna světla a zapálili jsme v jídelně několik svíček. Poté jsme si předčítali brněnské pověsti z knížky Pod brněnskými věžemi. Pověsti byly i trochu strašidelné, což se nám líbilo. V předčítání jsme se různě střídali. “Černá hodinka” byla příjemná chvíle zastavení a klidu.

Autor: Petra Jabůrková

Narozeninová oslava

Datum: 10. 12. 2018

V pondělí 10. prosince jsme měli narozeninovou oslavu dvou uživatelů. Všichni jsme oslavencům popřáli a předali jim dárky, ze kterých měli velkou radost. Pochutnali jsme si na narozeninovém dortu a dalších dobrotách. Také jsme si otevřeli slaďoučké nealkoholické šampaňské. Po narozeninovém občerstvení jsme si pustili písničky a společně jsme až do večera tancovali. Oslava se všem moc líbila.

Autor: Petra Jabůrková

Pečeme vánoční cukroví

Datum: 9. 12. 2018

Druhou prosincovou neděli jsme si navodili vánoční atmosféru – zapálili jsme druhou svíčku na adventním věnci a udělali si těsta na perníčky a linecké cukroví. Po jejich uležení jsme si těsta rozváleli a vykrajovali jsme formičkami tvary. Formičky jsme měli vánoční – stromečky, kapra, kostelík, andílka, kometu a zvoneček. Perníčky jsme po upečení a vychladnutí ozdobili cukrovou polevou a lentilkami. Do lineckého těsta jsme přidali mrkev, která těsto krásně zvláčnila a zároveň bude cukroví o trochu zdravější. Kousky jsme k sobě slepovali rybízovou marmeládou. Cukroví jsme uložili do krabice a dali je do chladna uležet. Sbíhali se nám všem sliny, takže jsme neodolali a naše dílo ochutnali. Cukroví se povedlo a už se těšíme na svátky.

Autor: Markéta Urbánková

Mikuláš

Datum: 5. 12. 2018

Venku se už setmělo a v bytě panovala sváteční nálada. V tom se z chodby ozval zvoneček a také řinčení řetězu. Už jsou tady! Mikuláš, čert i anděl se za námi přišli podívat. Všichni jsme byli napjatí, jestli bude pytel brambor nebo nějaká odměna. Každý musel Mikuláši předvést, co umí. Někdo zpíval, někdo namaloval obrázek, došlo i ke hře na harmoniku. Mikuláš i letos přimhouřil oko nad našimi drobnými prohřešky a štědře nás obdaroval. A čertisko? Pořádně nás postrašil, ale ani letos si s sebou nikoho vzít nechtěl.

Autor: Taťána Ondrušová

Zimní výzdoba bytu

Datum: 1. 12. 2018

Dnes nám za oknem začalo sněžit. Bylo už načase atmosféru zimy přinést také do Domova. Všichni jsme přidali ruku k dílu. Z tmavého a světlého modrého papíru jsme vystřihli vločky. Práce nás moc bavila.
Také jsme oprášili pár ozdob z minulého roku a ozdobili jsme i malý vánoční stromeček.  Třešničkou na dortu byl adventní kalendář. Ten jsme si udělali z papírových ruliček od toaletního papíru. Ruličky jsme barevně ozdobili, přidali jsme na ně čísla a mašličky a naplnili je dobrůtkami. Nakonec jsme ruličky pověsili na větev, kterou jsme našli na naší zahradě. Jsme rádi, že máme vánoční atmosféru také u nás v Domově.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Výroba adventního věnce

Datum: 29. 11. 2018

Vánoční svátky se nám blíží a to nás přimělo k výrobě adventního věnce. Polystyrenový korpus jsme pečlivě ovinuli chvojím. Poté jsme ho ozdobili čtyřmi červenými adventními svíčkami, mašlemi a sušenými plátky jablka a pomeranče. Vůně chvojí nám teď každý den připomíná blížící se čas Vánoc. Těšíme se, až se na našem věnci rozhoří všechny čtyři svíce.

Autor: Michaela Hlaváčová

Vánoční stromečky z bavlnky

Datum: 23. 11. 2018

Na konci listopadu jsme v Domově Božetěchova hodně tvořili. Čeká nás jarmark a vánoční trhy, kde budeme naše výrobky prodávat. Rozhodli jsme se vyrobit stromečky z bavlnky. Postup výroby je jednoduchý. Polystyrénový kužel jsme si obalili potravinářskou fólií a poté jsme do něj zapíchali špendlíky. Bavlnku jsme si namočili do lepidla a následně jsme ji kolem kuželu různě omotávali. Když byl stromeček dostatečně omotaný, nechali jsme ho jeden den schnout. Další den jsme vyndali špendlíky a vyjmuli jsme polystyrénový kužel. Vytvořené bavlnkové stromečky jsme pak ozdobili dle naší fantazie a libosti. Výroba stromečků se nám líbila a myslíme si, že výsledek se povedl.

Autor: Andrea Prokopová

Výroba adventních svícnů

Datum: 23. 11. 2018

Tento rok jsme se rozhodli udělat adventní svícny trochu jinak. Místo tradičního věnce jsme použili opracovanou část větve. Nejprve jsme do dřeva s dopomocí pracovníka vyřezali kruhy, do kterých budou patřit čtyři skleněné láhve se svíčkami. Láhve jsme pořádně umyli a zbavili etiket. Pak jsme je pro efekt polili voskem.  Do lahví jsme vložili větvičky rozmarýnu nebo chvojí. Jedna láhev bude speciální, místo chvojí bude mít světélka. Vystřihli jsme si z papíru čísla, které jsme poté nastříkali zlatým sprejem a připevnili jsme je na láhve. Celé jsme to dozdobili kousky badyánu, skořice, šiškami a peříčky. Adventní svícny budeme prodávat na vánočním jarmarku. Těšíme se, jak někomu tímto svícnem uděláme radost.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Výroba vánočních přání

Datum: 22. 11. 2018

K Vánocům neodmyslitelně patří překvapení. Proto jsme se rozhodli, že uděláme našim blízkým radost, a kromě dárku jim věnujeme i milé přání. Nejdřív jsme si na papír obkreslili naši ruku. Tu jsme sami, nebo s dopomocí pracovníka vystřihli, a byl z ní vánoční stromeček. Poté jsme ji přilepili na barevný papír a vánočně ozdobili. Se třpytkami jsme nešetřili, byla to zábava. Uvnitř přání se skrývá hezké překvapení. Těšíme se, až naše přání svým blízkým předáme.

Autor: Jaroslava Kurilcová

I pečující se baví

Datum: 24. 11. 2018

V sobotu 24. 11. 2018 se v Café Práh v Galerii Vaňkovka konala akce pro pečující a jejich blízké, kterou pořádala Unie pečujících. Rozhodli jsme se akci také navštívit a užít si víkendové odpoledne. Na místě jsme se setkali se svými rodinami, měli jsme možnost ochutnat různé dobroty, zazpívat si s folklorní kapelou Stromy a prohlédnout si proběhlou fotosoutěž Dobré světlo pečujícím, my žijeme! Společně strávené odpoledne se nám velmi líbilo.

Autor: Jakub Havlíček

Vánoční andělé

Datum: 10. 11. 2018

V sobotu 10. listopadu jsme vyráběli vánoční anděly na nadcházející vánoční jarmark. Koupená polystyrenová “těla” andělů jsme natřeli lepidlem, omotali motouzem a nechali zaschnout. Potom jsme už jen nastříhali různobarevné stuhy, kterými jsme anděly ozdobili. Vyrobili jsme jim i křídla, která jsme jim na záda upevnili barevnými špendlíky.

Autor: Petra Jabůrková

Zimní skřítci

Datum: 17. 11. 2018

Zima se nám neúprosně blíží. Ráno je za okny mráz a je na čase vytáhnout rukavice a teplé čepice! V takové zimě jsme se rozhodli, že si vyrobíme buclaté zimní skřítky. Nachystali jsme si potřebný materiál – těla skřítků jsme tvořili z ponožek se zimními motivy, naplnili jsme je rýží, nalepili skřítkům vousy a z druhé části ponožky jsme vytvořili čepici. Jednomu skřítku jsme vyrobili nožky, na kterých má teplé zimní sněhule. Druhá – paní skřítková, má zase světlé copánky. Hotové skřítky jsme si vystavili do poliček vedle televize. Hned je ta ZIMA veselejší.

Autor: Markéta Urbánková

Výroba vánočních svíček

Datum: 15. 11. 2018

Venku se už ochlazuje, tma je dříve a za chvíli jsou tady Vánoce. Abychom všechno stíhali, tak jsme pomalu začali vyrábět dárky. Dnes to byly domácí svíčky. Nejprve jsme si ve vodní koupeli rozpustili parafín, do kterého jsme přidali voskovky požadované barvy. Když se nám vosk rozpouštěl, tak jsme si nachystali sklenice, do kterých jsme nalepili knoty. Vosk jsme do nich nalili, naklonili je a počkali, až vše ztuhne. Opakovali jsme to, až do úplného naplnění sklenic. Už teď se těšíme, až si některou svíčku zapálíme a uděláme si hezkou atmosféru. Věříme, že svíčkami uděláme také radost našim blízkým.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Hudební den

 

Datum: 3. 11. 2018

Na sobotu 3. listopadu jsme se domluvili, že si v Domově uděláme hudební den. Protože dva uživatelé nacvičují vánoční hudební představení, tak byl hudební den zaměřený hlavně na trénink jejich vystoupení. Uživatelé trénovali u kytary, ale i u počítače. Zpívali současně s originálem a učili se, kde udělat pauzu, kdy začít zpívat a podobně. Ostatní uživatelé dělali obecenstvo, ale potom si zabrnkali i na kytaru. U nacvičování jsme se všichni bavili a bylo to příjemně strávené odpoledne.

Autor: Petra Jabůrková

Výroba draka

Datum: 26. 10. 2018

Máme opět podzim a k podzimu patří také pouštění draka, proto jsme se rozhodli jednoho takového vyrobit. Museli jsme prvně vytvořit ze dřívek konstrukci, kterou jsme silně upevnili. Tělo draka je tvořené z transparentního papíru. A aby byl veselý, tak jsme mu nalepili oči a úsměv, na ozdobu jsme vystříhali také třásně a napletli mašličky na provázek. Téhož dne jsme vyrazili i s drakem na Kraví horu, ale bohužel nebylo tolik větrno, tak nám drak neletěl, ale až půjdeme na procházku a bude foukat vítr, tak už předem víme koho vzít s sebou.

Autor: Monika Antoniaková

Domácí moštování

Datum: 21. 10. 2018

Na zahradě máme krásnou jabloň. I letos nás obdarovala výbornými jablíčky. Jednu říjnovou neděli jsme jablka posbírali a vyrobili si zdravý a voňavý mošt. Všichni při výrobě pomáhali. Někdo sbíral, někdo krájel a moštoval a jiný zase odnesl odpad na kompost. Práce bylo hodně, ale celé odpoledne jsme si u výroby povídali a měli o zábavu postaráno. Společně jsme si pak skleničku vypili a těšili se z užitku, který nám zahrada přináší.

Autor: Taťána Ondrušová

Návštěva vánočních trhů

Nedaleko našeho stacionáře se v pondělí 10. 12. konaly vánoční trhy, rozhodli jsme se tedy je navštívit a prohlédnout si, co prodejci nabízí. Cestou jsem se zastavili u vánočního stromu a udělali si společnou fotografii. Do stacionáře jsem koupili jmelí, které už zdobí naši jídelnu.

Změňte velikost písma
Změňte barvu pozadí