Zemědělské muzeum

 

Dne 8. 11. 2018 jsme navštívili Zemědělské muzeum. Hned ráno jsme si sbalili svačiny a vyrazili jsme do muzea na Letné. V hezkém altánku jsme se ještě stihli nasvačit a pak jsme vyjeli do nejvyššího patra budovy výtahem. Byl tam krásný výhled na Prahu a zahrádka. Pak jsme postupovali po jednotlivých patrech dolů. V každém patře jsme navštívili jinou expozici. V gastronomii jsme sledovali kurz vaření a nacvičovali jsme si tam nakupování. Zkoušeli jsme hádat potraviny a koření podle vůní a hmatu. Dověděli jsme se něco o lesnictví, rybářství, o vodě v krajině. Líbilo se nám také v Laboratoři ticha. Všude jsme si mohli spoustu zajímavých věcí vyzkoušet a osahat. Před muzeem jsme si pak ještě pohlédli domácí zvířata a unavení a plní zážitků jsme se vydali zpět do stacionáře.

Pečení

V úterý 13. 11. 2018 jsme se pustili do pečení buchty. Někteří z nás loupali a strouhali jablka, další míchali těsto. Za chvíli se už linula z kuchyně úžasná vůně. Na buchtu jsme pak natřeli marmeládu a dali jsme si jí k svačině. Povedla se, všem chutnala

V úterý 23. 10. jsme vyrazili plavat. Tentokrát jsme navštívili jiný bazén než obvykle a bylo to moc prima. Po cestě jsme se prošli parkem, užili si podzimní barvy všude kolem nás. Hodně foukalo, a tak jsme se těšili, až se schováme do bazénu. Potkali jsme skvělého, milého pana plavčíka, půjčil nám plno plaveckých pomůcek, a tak jsme si tu hodinu cachtání opravdu užili.

Ve středu 17. 10. jsme si ve stacionáři na Skloněné užili dýňování. Dostali jsme ohromnou dýni a společnými silami ji vyřezali, vydlabali a nakonec jsme si ji zapálili. Dělá nám příjemnou společnost, všem se nám moc líbí.

Ve čtvrtek jsme ve stacionáři pracovali s přírodninami, které jsme si nasbírali na společné odpolední procházce. Nejvíce nás bavilo tvoření z kaštanů. Vyrobili jsme si spoustu krásných zvířátek.

Dne 27. 9. nás ve stacionáři navštívila canisterapeutka se psem. Uživatelé si setkání velmi užili, měli možnost psa pohladit, krmit a společně ho malovali.

Bazén

Po prázdninách jsme opět začali chodit do našeho krytého bazénu. Všichni se na koupání moc těšíme, protože v bazénu máme možnost relaxovat i procvičovat celé tělo. Nejprve jsme si šli všichni zaplavat do malého bazénku, kde nás to moc bavilo v bublinkové lázni i při masírování tryskami. Někteří z nás si užili jízdu na tobogánu a nakonec jsme všichni relaxovali v teplé vířivce. Pan plavčík nám všude pomáhal a bylo to moc prima. Všichni se proto už moc těšíme na příští plavání.

Ria Slušná

Loutkové představení

Ve středu 17. října jsme byli pozváni do kostela Církve československé husitské na loutkové divadlo. Představení se jmenovalo “Větrná pohádka”.  Vyprávělo o dětech, které šli hledat nejvzácnější vítr. Ten by jim pomohl roztočit mlýnské kolo tak, aby mohly semlít obilí. Během představení jsme měli možnost se do pohádky i zapojit. Zpívali jsme písničky a také pomáhali foukat vítr. Moc jsme se zasmáli a celé představení se nám moc líbilo. Už se zase těšíme na další divadlo!

Markéta Jindrová

Muzikoterapie

V polovině měsíce nás po krátké přestávce čekala opět oblíbená muzikoterapie. Nový muzikoterapeut k nám přijel z Anenské studánky. Tématem muzikoterapie byl tentokrát podzim. Po úvodním seznamovacím kolečku jsme si zazpívali podzimní písničku a vyzkoušeli si nové hudební nástroje. Někteří z nás si tak poprvé zahráli například na tibetské mísy nebo gong. Muzikoterapii jsme zakončili opět podzimní písničkou.  Už se moc těšíme na příště, co nového nás ještě čeká.

Pavlína Kasnarová

Workshop „Tvoříme společně“

V rámci Týdne sociálních služeb jsme pro veřejnost a návštěvníky našeho stacionáře připravili workshop s názvem „Tvoříme společně“. Tento den si návštěvníci našeho stacionáře mohli za pomoci pracovníků i uživatelů vyrobit malý dárkový předmět a poznat tak blíže naši práci. Vyrábět přišli senioři i žáci Speciální základní školy v Litomyšli. Společně s nimi jsme prožili příjemné dopoledne.

Ria Slušná

Výlet na Borek

Na krásné zářijové úterý jsme měli naplánovaný výlet na Borek. Z autobusového nádraží jeli někteří z nás autobusem, někteří dorazili na místo autem. Na chalupě na Borku nás už čekala výborná svačina, kterou pro nás připravili Míša, Marcela a Vojta. Po svačině jsme se rozdělili do dvou skupin.  Jedna šla do lesa na sběr přírodnin a druhá pomáhala vařit oběd. V lese jsme sbírali klacíky, šišky, žaludy a kůru. Unaveni po procházce v lese jsme se vrátili zpět do chalupy, kde na nás už čekal oběd. Všem moc chutnal.  Potom jsme odpočívali venku na zahradě, houpali se v závěsné houpačce a hráli hry s balonkem.  Odpoledne jsme ještě měli kávu, ochutnali štrúdl a jablíčka ze zahrady. Ani se nám nechtělo, ale už byl čas jít na autobus, který nás dovezl zpět do Litomyšle. Počasí se nám velmi vydařilo a prožili jsme nádherný den v krásné přírodě.

Taťana Pelypenko

Bowling

Tak jsme se po dvouměsíční odmlce dočkali! I když nám skončily letní prázdniny plné výletů a akcí, zahájili jsme pravidelné návštěvy sportovní haly, kam chodíme hrát bowling. K hale se dopravujeme městskou hromadnou dopravou, i tato část je pro některé uživatele velkým zážitkem. Hru si každý užívá po svém, co je však hlavním úkolem? Shodit co nejvíce kuželek. I přesto, že se to někomu nedaří, není důvod se zlobit, protože důležité není vyhrát, ale zúčastnit se! A tak i ti uživatelé, kteří se neumístí na přední příčce, odchází z haly spokojeni z příjemně stráveného sportovního odpoledne.

 

Kabrhelová Michaela

Program v městské knihovně

V druhém týdnu po prázdninách jsme se už těšili na program do městské knihovny. Tématem našeho setkání byla „škola“. Paní Pekníková nám rozdala vytištěnou povídku s obrázky „Maxipes Fík ve škole“. Někteří z nás četli a ostatní sledovali děj na obrázcích. Během čtení jsme plnili úkoly. Psali jsme třeba číslo osm nejdříve ve vzduchu a potom fixou na nástěnku, zacvičili si a na tabuli jsme napsali svoje jméno. Taky si každý na kartičce vybral oblíbené písmenko a z encyklopedie jsme přečetli slova, která na písmenko začínají. Všichni jsme se velmi snažili, aby se nám úkoly podařilo splnit. V knihovně se nám moc líbilo a naučili jsme se zase nové věci.

Hana Dosedělová

V říjnu nás opět čekala beseda na téma zahrada. Sedli jsme si všichni do jídelny, uvelebili se ve vacích nebo na pohovce a pověděli si něco nového o podzimní přírodě. Připomněli jsme si věci, které jsme si pověděli minule a přidali nové znalosti o stromech, zvířatech a především jak se staráme o zahradu na podzim. Byla to pěkná příležitost dozvědět se něco nového.

Autor: Eva Göthová

V pátek 19. října jsme navštívili výstavu Modelový svět. Tato výstava je přístupná celoročně pro velké i malé, ale hlavně pro nadšence do světa modelů. Prohlédli jsme si miniatury vláčků, aut, nádraží, různých domů a celou trasu vlaků. Mohli jsme vidět jízdu vlaků ve tmě s rozsvícenými světly. Cestou zpátky jsme se prošli přes Náměstí Svobody a prohlédli jsme si stánky s dekoracemi a dřevěnými hračkami.

Autor: Ilona Šumberová

Dne 17. října jsme měli kreativní vaření. Pustili jsme se do výroby jedlých myší. Podle obrázku jsme z uvařeného vajíčka udělali tělo myši, kterou jsme posadili na sýr. Do sýru jsme předem udělali tvořítkem díry. Z mrkve jsme udělali vousy a uši, z nového koření jsme vytvořili oči a čumák. Vše jsme dozdobili chlebem, salátem a mrkví. Všem se výtvor moc podařil a těšíme se na další společné vaření.

Autor: Ilona Šumberová

Tento týden v brněnském stacionáři a Domově Božetěchova proběhl v rámci Týdne sociálních služeb den otevřených dveří s výtvarným workshopem pro veřejnost. Návštěvnici se seznámili s provozem našich služeb a vyrobili si krásná razítka na textil. Na fotkách se můžete podívat, jak se nám akce vydařila.

Autor: Jan Valíček

Toto pondělí 8. října nás čekalo první vaření s naší pracovnicí Evou. Na pořadu dne byla pomazánka z tofu. Tofu je sójová bílkovina, bohatá na mnohé aminokyseliny a dá se proto použít i jako náhrada masa. Někteří z nás se s touto surovinou setkávají běžně, ale pro jiné to byla naprostá novinka. Pomazánka se dělala velice jednoduše. Nakrájeli jsme si najemno tři cibule, které jsme nechali společně se sójovou omáčkou zkaramelizovat na pánvi. Mezitím jsme si rozlámali na drobné kousky dvě balení uzeného tofu, které jsme osmažili společně s cibulí. Na závěr jsme pomazánku dochutili česnekem, solí a pepřem a mohlo se podávat.

Autor: Eva Göthová

Jelikož tu máme podzim, kdy stále více lidí chodí do kaváren na kávu a dezert, tak jsme se rozhodili, že si nějaký ten kavárenský dortík uděláme. A to nepečený cheesecake. Jako první jsme si rozdrtili máslové sušenky, které jsme dali do sáčku a pomocí paličky na maso jsme je rozdrtili na prášek. Mezi tím jsme si rozpustili v hrnci máslo. Někdo míchal mascarpone, další zase tvaroh s cukrem. Dortovou formu jsme vyložili pečícím papírem. Máslo jsme smíchali spolu se sušenkami a dali naspod formy. Do tvarohu s mascarpone jsme nastrouhali citronovou kůru a přidali trochu vanilkového extraktu. Mezi tím jsme dali dortovou formu na 10 minut do lednice, aby nám sušenky ztuhli. Po deseti minutách jsme vytáhli dortovou formu, přidali mascarpone s tvarohem a nechali ztuhnout v lednici. Odpoledne jsme všichni měli ke svačině výborný citronový cheesecake.

Autor: Václav Plundrák

Jelikož se nám pomalu blíží zima, rozhodli jsme se ještě jednou pořádně protáhnout naše svaly a zjistit, kolik energie jsme dokázali načerpat přes léto ze sluníčka. Udělali jsme si dne 25. září v parku naproti stacionáře sportovní den, kam jsme pozvali i rodiče.

Na místě nás čekalo celkem 8 stanovišť. Jako první stanoviště bylo házení na koš a hned druhé bylo trefování se do brány. Třetí stanoviště bylo trochu náročnější, kdy se muselo na koloběžce nebo vozíku projet cesta kolem kuželů a zase zpět. Na čtvrtém bylo nezbytné mít dobrou mušku, jelikož bylo úkolem shodit všechny kuželky na zem. U pátého stanoviště bylo důležité mít ten správný švih a pohyb v zápěstí, aby se nám kruh pěkně zahákl na tyč. U šestého stanoviště byla potřeba síla v rukou, kdy jsme se navzájem přetahovali a zajišťovali, kdo má větší sílu. Sedmé stanoviště bylo pro ty odvážnější, kdy se skákalo přes švihadlo a u osmého bylo třeba hodně trpělivosti a pevnou ruku, jelikož se musel v naběračce přenést balónek na druhou stranu a dát ho do kelímku bez toho, aby za celou dobu dopadl na zem.

Sportovní den jsme si všichni užili a zjistili jsme, že máme na zimu spoustu síly. Na závěr proběhlo vyhlášení výsledků našich sportovců, všichni účastníci dostali diplom a medaili.

Autor: Václav Plundrák

Tento týden jsme šli ve dnech 20. a 21. září na výstavu do Technického muzea. Velká horka už pominula, takže cesta byla příjemná. Nejvíce se nám líbila výstava řemesel, koloniál a kuchyně.  Byly zde vystaveny předměty, které se dnes už nepoužívají. Některá řemesla dokonce už téměř zanikla. Povídali jsme si, které věci k jakým účelům dříve sloužili. Trochu jsme si zasoutěžili, protože jsme hádali, na co se předměty mohli používat. Dále se nám líbil orloj ve zmenšené podobě, který nám pracovník muzea uvedl do chodu. Před odchodem jsme se ještě posilnili na cestu ve vestibulu. Všem se nám v muzeu moc líbilo.

Autor: Ilona Šumberová

Na dnešní den se někteří hodně těšili. Měli jsme v plánu, sportovní dopoledne. Přišlo za námi 6 studentů z Církevní střední zdravotnické školy Grohova.

Ti si pro nás připravili hned několik soutěžních disciplín. Po svačině jsme se všichni řádně do sportování opřeli, jezdili jsme na koloběžkách, hráli jsme ping-pong, trénovali přesnost na hodu na koš a ve shazování ruských kuželek.

Dopoledne bylo moc fajn a závěrem jsme všichni dostali diplomy za plnění sportovních disciplín. Těšíme se, na příští podobné setkání.

Autor: Jan Valíček

Toto středeční odpoledne jsme ve stacionáři měli besedu o podzimní zahradě. Po dopoledni stráveném venku se odehrávala v teple naší jídelny. Sedli jsme si do kroužku a povídali si o tom, co se na podzim děje s přírodou. Pověděli jsme si, jaké plody můžeme sbírat nebo kam se odebírají ježci spát. Poslali jsme si listy různých stromů a řekli si něco o jejich plodech. Poté jsme si pověděli, co všechno budeme dělat na naší zahradě ve stacionáři toto roční období. Že sklidíme opadané ovoce a ořechy, vyplejeme záhonky a pomůžeme přírodě rychleji zazimovat. Byla to hezká příležitost si společně posedět a něco nového se dozvědět.

Autor: Eva Göthová

V úterý 18. září nás čekala canisterapie. Protože venku bylo příjemné počasí, rozhodli jsme se canisterapii strávit na zahradě stacionáře. Maryn už jsme všichni znali, proto jsme se nebáli ji pohladit, učesat jí kožich, dokonce jsme ji vedli na vodítku a dali pamlsek.

Maryn nám ukázala, jaké dokáže plnit povely, byla moc poslušná. Z návštěvy jsme měli obrovskou radost. Budeme se těšit na další společná setkání.

Autor: Jan Valíček

Je podzim. Letošní rok byl mimořádně bohatý na úrodu. I na zahradě našeho stacionáře se urodilo hodně šťavnatých jablek. Od našich dětských let máme všichni rádi jablečnou přesnídávku. Rozhodnutí bylo tedy jasné. Uvařili jsme si velikou dobrotu – jablečné pyré s pudinkem a piškoty. Všichni pomáhali. Někdo míchal pudink s cukrem, další loupali a krájeli jablka. Ostatní poctivě rozdělovali piškoty do misek. U vaření jsme si  procvičili i počítání. Aby to bylo spravedlivé a každý měl ve své misce stejný počet piškotů. Všichni si moc pochutnali. Nezůstal ani drobeček.

Autor: Radka Čadová

Chtěli jsme se rozloučit s létem a prázdninami, proto jsme si na čtvrtek 6. září pozvali rodiče a naše přátele a udělali jsme si na zahradě táborák. Po třetí hodině jsme slavnostně zapálili oheň a zábava mohla začít.

Opekli jsme si špekáčky, někteří z nás i chleba a pochutnali jsme si na dobrotách z naší zahrady a sladkostech, které k táboráku přinesli naši rodiče. Pracovník Tomáš hrál na kytaru a my jsme spolu s ním zpívali písničky.

Celé odpoledne se nám moc líbilo a doufáme, že se u ohně sejdeme i v příštím roce.

Autor: Jan Valíček

Výroba vánočních svíček

Datum: 15. 11. 2018

Venku se už ochlazuje, tma je dříve a za chvíli jsou tady Vánoce. Abychom všechno stíhali, tak jsme pomalu začali vyrábět dárky. Dnes to byly domácí svíčky. Nejprve jsme si ve vodní koupeli rozpustili parafín, do kterého jsme přidali voskovky požadované barvy. Když se nám vosk rozpouštěl, tak jsme si nachystali sklenice, do kterých jsme nalepili knoty. Vosk jsme do nich nalili, naklonili je a počkali, až vše ztuhne. Opakovali jsme to, až do úplného naplnění sklenic. Už teď se těšíme, až si některou svíčku zapálíme a uděláme si hezkou atmosféru. Věříme, že svíčkami uděláme také radost našim blízkým.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Hudební den

 

Datum: 3. 11. 2018

Na sobotu 3. listopadu jsme se domluvili, že si v Domově uděláme hudební den. Protože dva uživatelé nacvičují vánoční hudební představení, tak byl hudební den zaměřený hlavně na trénink jejich vystoupení. Uživatelé trénovali u kytary, ale i u počítače. Zpívali současně s originálem a učili se, kde udělat pauzu, kdy začít zpívat a podobně. Ostatní uživatelé dělali obecenstvo, ale potom si zabrnkali i na kytaru. U nacvičování jsme se všichni bavili a bylo to příjemně strávené odpoledne.

Autor: Petra Jabůrková

Výroba draka

Datum: 26. 10. 2018

Máme opět podzim a k podzimu patří také pouštění draka, proto jsme se rozhodli jednoho takového vyrobit. Museli jsme prvně vytvořit ze dřívek konstrukci, kterou jsme silně upevnili. Tělo draka je tvořené z transparentního papíru. A aby byl veselý, tak jsme mu nalepili oči a úsměv, na ozdobu jsme vystříhali také třásně a napletli mašličky na provázek. Téhož dne jsme vyrazili i s drakem na Kraví horu, ale bohužel nebylo tolik větrno, tak nám drak neletěl, ale až půjdeme na procházku a bude foukat vítr, tak už předem víme koho vzít s sebou.

Autor: Monika Antoniaková

Domácí moštování

Datum: 21. 10. 2018

Na zahradě máme krásnou jabloň. I letos nás obdarovala výbornými jablíčky. Jednu říjnovou neděli jsme jablka posbírali a vyrobili si zdravý a voňavý mošt. Všichni při výrobě pomáhali. Někdo sbíral, někdo krájel a moštoval a jiný zase odnesl odpad na kompost. Práce bylo hodně, ale celé odpoledne jsme si u výroby povídali a měli o zábavu postaráno. Společně jsme si pak skleničku vypili a těšili se z užitku, který nám zahrada přináší.

Autor: Taťána Ondrušová

Změňte velikost písma
Změňte barvu pozadí