Plavání

Ve středu 22. 5. 2019 jsme se s Rajmonovou vydali na plavání. Nebylo nás tentokrát moc, ale stálo to za to. Vyřádili jsme se v bazénu i vířivce a spokojeně se vrátili za ostatními do stacionáře vyprávět zážitky. Těšíme se na další plavání.

Vaření špaget

 

V pátek 5. 4. jsme se ve stacionáři v Rajmonově rozhodli, že si uvaříme dobrý oběd. V plánu byly špagety s omáčkou a sýrem. Po svačině jsme vyrazili na nákup surovin a pak jsme se pustili do vaření. Za chvíli byl oběd hotový. Všichni jsme si opravdu pochutnali.

Dne 25. 3. 2019 jsme s denním stacionářem Rajmonova v Praze, navštívili Trabant muzeum. V muzeu jsme si prvně prohlédli venkovní výstavu trabantů, kterých tam bylo nespočet a všechny se nám moc líbilo. A pak jsme šli obdivovat vnitřní část muzea, která byla velmi interaktivní. Nechyběla autíčková dráha, a taky jsme se mohli povozit v trabantu anebo na motorce. Celé muzeum jsme si moc užili, a moc se nám návštěva líbila.

Pečení
Dnes 20. března jsme se ve stacionáři v Rajmonově rozhodli upéct si k svačině něco dobrého. Vyváleli jsme listové těsto, ze kterého jsme vykrajovali kolečka a ty jsme pak plnili uvařeným vanilkovým pudinkem. Upekli jsme voňavé taštičky, na kterých jsme si všichni opravdu pochutnali.

Retro výstava

V pondělí 11. března jsme se jeli po dopolední svačině kouknout na Retro výstavu do Tančícího domu. Jeli jsme tramvají až na Palackého náměstí, a poté se kousek prošli. Ten den bylo hodně proměnlivé počasí, cestou tam nás přepadl silný vítr a poprchávalo. Cestou zpátky zase krásně svítilo sluníčko, a těsně po příchodu do stacionáře začalo pršet, takže jsme to měli jentaktak.
Výstava byla moc hezká, někteří uživatelé poznávali nějaké předměty, které používali jako malí. Mohli jsme se vyfotit u starého stánku s prodejem kaprů, podívali jsme se, jak vypadaly dobové byty, trhy a oblečení.
Celkový dojem z výstavy doplnily televizní obrazovky, kde se promítaly dobové pohádky jako Mach a Šebestová, Chobotničky či Silvestrovské vysílání.
Do stacionáře jsme se vrátili akorát na oběd.

Masopust

Ve čtvrtek 7. 3. 2019 jsme si stacionáři Rajmonova užili masopustní veselí. Ráno jsme zadělali těsto na koblížky, které už nám po svačině voněly po celém stacionáři. Odpoledne jsme ozdobili dílnu a převlékli se do tradičních masek. Celé odpoledne jsme tančili a hodovali. Masopust jsme si opravdu užili.

Masopust

Ve čtvrtek 7. 3. 2019 jsme si stacionáři Rajmonova užili masopustní veselí. Ráno jsme zadělali těsto na koblížky, které už nám po svačině voněly po celém stacionáři. Odpoledne jsme ozdobili dílnu a převlékli se do tradičních masek. Celé odpoledne jsme tančili a hodovali. Masopust jsme si opravdu užili.

Výstava květin na Pražském hradě

V pondělí 4. 3. jsme se vydali na Pražský hrad, kde se ve skleníku koná výstava s názvem Předjaří. Viděli jsme nejen tisíce květin, ale třeba i obrazy nebo papežské dary.  Počasí nám přálo a prožili jsme krásné dopoledne se spoustou sluníčka.

Plavání v Letňanech

Se stacionářem Rajmonova jsme ve středu 27. února vyrazili do bazénu v Letňanech. Ve stacionáři jsme si stihli dát ještě rychlý oběd, sbalili jsme si věci do batůžku a jeli jsme. Plavání jsme všichni moc užili. Plavali jsme ve velkém bazénu, odpočinuli jsme si ve vířivce, někteří z nás dokonce jezdili na tobogánu. Výlet pro nás byl příjemným zpestřením zimních dnů a těšíme se, až vyrazíme znovu.

Svíčkárna Rodas

V pondělí 18.února jsme se se stacionářem Praha Rajmonova vydali na výlet do Šestajovic do centra Rodasu, kde jsme si zkusili, jak se barví svíčky a jak se vykrajují mýdla. Dozvěděli jsme se, jak se vyrábí svíčky, aromatické oleje, vůně, mýdla, kosmetika a čokoláda. V areálu jsme si prohlídli menší farmu, kde ve výbězích byli ovce, kozy, prase, poník, slepice a husy. Naštěstí nám vyšlo krásné počasí, takže jsme se i naobědvali venku na sluníčku v areálu. Do stacionáře jsme se vrátili před druhou hodinou. Uživatelé si z výletu odvezli dvě obarvené svíčky a dvě vykrojená mýdla .

Valentýnské oslavy

Jako každý rok už tradičně 14. února je svátek svatého Valentýna neboli svátek všech zamilovaných. Tento rok jsme se rozhodli i my ve stacionáři Rajmonova tento svátek hezky oslavit a zpříjemnit si už tak krásný slunečný den. Z rána jsme si společně upekli růžový piškot, na kterém jsme si všichni podíleli. Malovali jsme srdíčka a psali jsme si přáníčka pro naše kamarády a všechny, které máme rádi. A po dobrém oběde, jsme si zašli na krátkou procházku po okolí stacionáře. Tento krásný den, jsme si moc užili.

Noemova archa

Dne 7. Února, jsme ze stacionářem Praha Rajmovona vyrazili do nového Národního muzea na výstavu nesoucí název Noemova archa. Společně jsme si povídali co vlastně Noemova archa je a jak to sní a s jejími pasažéry bylo. Výstava se nám moc líbila, bylo tam nespočet velmi zajímavých zvířat a některé jsme ani neznali. Hodně jsme se společně nasmáli u hádání názvů zvířat a nejvíce se nám líbila interaktivní část, kde jsme mohli i archu řídit. Nazpátek do stacionáře jsme všichni dorazili unavení, výstava byla veliká a o to více nám pak chutnal společný oběd.

Bojová hra „Stacíkovka“

Dnes 23. 1. 2019 jsme ve stacionáři Rajmonova uspořádali bojovou hru, kterou jsme nazvali „Stacíkovka“. V každé ze tří dílen bylo ukryto deset úkolů, které jsme hledali podle indicií. Každý z uživatelů dostal svojí bojovou kartu, a za jednotlivé splněné úkoly sbírali razítka. Úkoly, které jsme plnili, byli různorodé. Patřili mezi ně úkoly, u kterých jsme potrápili fyzičku, až přes paměť a jemnou motoriku. Plnění úkolů nám zabralo skoro celý den, úkoly jsme plnili po skupinách a pořádně jsme se u nich pobavili. Na konci dne jsme za plnou bojovou kartu razítek dostali sladkou odměnu. Už se těšíme na další bojové hry, třeba ta další už bude v přírodě.

Tichá kavárna

Dne 16. Ledna jsme s denním stacionářem Rajmonova šli společně na dort a kávu do nedaleké, námi velmi oblíbené, Tiché kavárny. Kavárnu jsme měli za odměnu. Vyhráli jsme soutěž o nejlepší návrh na PF 2019 a za získanou odměnu jsme si přáli společné posezení. Tichá kavárna byla první kavárnou v Praze s neslyšící obsluhou. A nám se její klidné a přátelské prostředí vždy moc libí a zároveň tam mají i výborné domácí dorty a kávu. Posezení jsme si moc užili, všichni jsme se nasmáli a popovídali si a už teď se těšíme na další návštěvu.

Vánoční tradice a zvyky

Čtvrtek před Vánocemi jsme se seznámili se zvyky a tradicemi. O některých jsme si jen přečetli, některé jsme si i vyzkoušeli. Všem se velmi líbilo pouštění lodiček. Při krájení jablka se naštěstí všem ukázala hvězdička, a tak se nikdo nemusí roku 2019 obávat.

Vánoční posezení

V pondělí 17. 12. jsme pozvali rodiče a opatrovníky do našeho stacionáře. Připravili jsme si pro ně malé pohoštění. Lucka přinesla kytaru a tak jsme si všichni mohli zazpívat pár písniček, naši hosté se přidali a bylo to moc pěkné. Jako překvapení jsme si nacvičili pásmo koled a živý betlém. Myslím, že všichni byli opravdu překvapeni, jaké jsme s pomocí asistentů vymysleli a vyrobili kostýmy a kulisy. Potom na nás čekaly pod stromečkem malé dárečky. Každý tam něco našel. Před rozloučením jsme si vzájemně popřáli hezké Vánoce.

Kokosové sušenky

Jelikož se už pomalu blíže naše vánoční posezení, začali jsem chystat pohoštení. Zalíbil se nám recept na kokosové sušenky. V naší kuchyňce jsme nenašli všechny potřebné suroviny, tak jsem museli ještě vyrazit na nákup.  Potom jsme se pustili do díla. Z těsta jsme vyváleli plát a potom jsme vykrajovali tvary. Sušenky jsme upekli a po vychladnutí ozdobili čokoládovou polevou.

Návštěva vánočních trhů

Nedaleko našeho stacionáře se v pondělí 10. 12. konaly vánoční trhy, rozhodli jsme se tedy je navštívit a prohlédnout si, co prodejci nabízí. Cestou jsem se zastavili u vánočního stromu a udělali si společnou fotografii. Do stacionáře jsem koupili jmelí, které už zdobí naši jídelnu.

Výstava v Betlémské kapli

Jako každý rok jsme v úterý 4. 12. vyrazili na tradiční vánoční výstavu. Tento rok nese název Hravé vánoce. Výstava se nám moc líbila, vyzkoušeli jsme si pro nás neznámé hudební nástroje a načerpali vánoční atmosféru.

Mikulášský den

Jelikož nám ve stacionáři Olga ukazovala krásná vykrajovátka na perník s mikulášskámi motivy, poprosili jsme ji o zapůjčení. Dopoledne jsme se sešli v kuchyni, připravili těsto a pustili se do práce. Z těsta jsme vyváleli plát a každý si mohl vybrat vykrajovátko, které se mu líbí. Perníčky jsme dali do trouby a pozorně hlídali, aby se nám nic nepřipálilo. Mezi tím jsme si připravili na zdobení polevu z moučkového cukru a vaječných bílků. Každý si mohl svůj perník ozdobit. Myslím, že se všem moc povedl. Odpoledne na nás čekalo překvapení v podobě návštěvy čertice.

Zemědělské muzeum

 

Dne 8. 11. 2018 jsme navštívili Zemědělské muzeum. Hned ráno jsme si sbalili svačiny a vyrazili jsme do muzea na Letné. V hezkém altánku jsme se ještě stihli nasvačit a pak jsme vyjeli do nejvyššího patra budovy výtahem. Byl tam krásný výhled na Prahu a zahrádka. Pak jsme postupovali po jednotlivých patrech dolů. V každém patře jsme navštívili jinou expozici. V gastronomii jsme sledovali kurz vaření a nacvičovali jsme si tam nakupování. Zkoušeli jsme hádat potraviny a koření podle vůní a hmatu. Dověděli jsme se něco o lesnictví, rybářství, o vodě v krajině. Líbilo se nám také v Laboratoři ticha. Všude jsme si mohli spoustu zajímavých věcí vyzkoušet a osahat. Před muzeem jsme si pak ještě pohlédli domácí zvířata a unavení a plní zážitků jsme se vydali zpět do stacionáře.

Pečení

V úterý 13. 11. 2018 jsme se pustili do pečení buchty. Někteří z nás loupali a strouhali jablka, další míchali těsto. Za chvíli se už linula z kuchyně úžasná vůně. Na buchtu jsme pak natřeli marmeládu a dali jsme si jí k svačině. Povedla se, všem chutnala

V úterý 23. 10. jsme vyrazili plavat. Tentokrát jsme navštívili jiný bazén než obvykle a bylo to moc prima. Po cestě jsme se prošli parkem, užili si podzimní barvy všude kolem nás. Hodně foukalo, a tak jsme se těšili, až se schováme do bazénu. Potkali jsme skvělého, milého pana plavčíka, půjčil nám plno plaveckých pomůcek, a tak jsme si tu hodinu cachtání opravdu užili.

Film Ledová sezóna – Medvědi se vracejí

Dne 14. 2. 2019 uživatelé DS Skloněná navštívili multikino Flora.  Moc se tam těšili.  Přáli si vidět pohádku, nebo pohádkový příběh. Uživatelé si vybrali pohádkový příběh o medvědech.  Film se jmenoval Ledová sezóna – Medvědi se vracejí.
Film vypráví o medvědím hrdinovi Normovi. Norm se svými zvířecími přáteli zachránil Arktidu před těžaři ledu. Tito obchodníci chtěli prodávat rozpuštěný led jako balenou pitnou vodu do celého světa. Medvědi s přáteli zachránili svůj domov a měli z toho velkou radost.

Žižkovský betlém

Dne 24. 1. 2019 jsme se stacionářem Skloněná šli na výstavu žižkovského betléma, který reálně zobrazuje místa známá pro dolní Žižkov. Nacházejí se v něm postavy jak reálné, tak fiktivní. Podařilo se nám rozpoznat pana prezidenta Masaryka, kluky z Rychlých šípů, Švejka.

Uživatelé si se zaujetím prohlíželi postavičky. Z výletu jsme si odnesli hezké zážitky a nějaké letáčky k dané výstavě.

Canisterapie
Ve čtvrtek 17. ledna navštívila klienty ve stacionáři na Skloněné slečna se svou fenkou Editou. Minulý měsíc dorazila s fenkou Terezkou, ale ta tentokrát zůstala doma. Klienti se s Editou přivítali, pohladili si jí. Prohlédli si knihy o psech, které slečna donesla. Také si zahráli hru na schovávanou s piškoty, která bavila jak je, tak i fenku Editu. Učili se, jak správně se poveluje pes, jak se mu dává odměna. Nakonec si všichni odpočinuli v šatně, kde si lehli k Editě na sedačku a ona je prohřívala zboku, pod nohama a některé i pod hlavou. Klienti si u tohoto odpočinku četli povídky o psech a užívali si kontakt a hlazení feny. Všichni se už ted moc těší na únor, kdy znovu slečna s fenkami dorazí.

Solná jeskyně
V pátek 11.ledna 2019 uživatelé stacionáře ve Skloněné navštívili Solnou jeskyni v Libni. Oběma uživatelům se líbila nejen sůl na podlaze v jeskyni, ale i pohádka, kterou jim majitelka solné jeskyně pustila. Uživatelé tedy procvičili nejen dýchání, ale zároveň i paměť při zpívání písniček, které v pohádce byly zařazeny. Na zpáteční cestě ze solné jeskyně začalo sněžit, takže procházka na mhd se stala větším zážitkem. Uživatelé se těší na další návštěvu solné jeskyně.

Výstava obrazů Ivy Huttnerové
Ve čtvrtek 10. 1. 2019 uživatelé stacionáře na Skloněné navštívily výstavu obrazů v Novoměstské radnici na Karlově náměstí. Všem se líbily obrazy naivního malířství. Někdo si obrazy fotil, ve stacionáři jsme si pak i malovaly, to co se nám na výstavě líbilo.

Výroba hraček pro psa
Ve čtvrtek 10. ledna dopoledne ve stacionáři Skloněná probíhala tvořivá dílna, kdy klienti vyráběli z gumových koleček a tkalounů hračku na přetahování pro psa. Klienti gumová kolečka připevňovali na tkaloun uzly, trénovali u této činnosti jemnou motoriku. U práce si i vyprávěli o psech, o tom, jak se k cizím psům venku na ulici mají chovat. Také se dozvěděli, jak poznají, že pes je a není hodný. Výroba hraček je bavila.

Vyprávění o moři
Ve čtvrtek 3. ledna přinesl uživatel stacionáře Skloněná mušle a kamínky od moře, kde trávil s rodiči Vánoce. Klient byl na dovolené na ostrově Lanzarote u Španělska. Ostatním klientům připravil povídání o tom, co tam lidé jedí, jak to tam vypadá, co tam dělal, jak se tam měl. Také poslal do stacionáře pohled. Vyprávění se líbilo nejen ostatním uživatelům, ale i pracovnicím stacionáře. Nakonec si všichni i zkusili nakreslit obrázek moře a jeho okolí.

Kavárna DADAP

V pátek, 1.2. 2019, šli uživatelé stacionáře Skloněná do kavárny DADAP.
Dali si kávu se zákuskem. Hrála tam hudba. Bylo tam hezky. Moc se tam všem líbilo.

Výroba mýdel

Jelikož se nezadržitelně blíží naše vánoční setkání s rodiči a opatrovníky, vymysleli jseme, že letos jim darujeme ručně udělaná mýdla. Jejich výrobu už známe a navíc máme nové formičky, tak doufáme, že dárečky potěší a budou se líbit.

Výstava v Betlémské kapli

Jako každý rok jsme vyrazili na tradiční vánoční výstavu. Tento rok nese název Hravé vánoce. Výstava se nám moc líbila, vyzkoušeli jsme si pro nás neznámé hudební nástroje a načerpali vánoční atmosféru.

I na Skloněné nás navštívil Mikuláš se svou partou. Odhalil jednoho hříšníka, který slíbil, že se do příštího roku polepší. Anděl nadělil každému malý balíček plný dobrot a překvapení. Čert si nikoho neodnesl, všichni byli šťastní.

Advent jsme v denním stacionáři ve Skloněné přivítali pečením cukroví. Každý přidal ruku k dílu a za nedlouho bylo hotovo. Provoněli jsme si krásně stacionář a začali se opravdu těšit na Vánoce.

S listopadem jsme se ve Skloněné rozloučili návštěvou psího útulku. Nakoupili jsme psům různé dobroty a vydali jsme se na návštěvu. Viděli jsme spoustu ras a velikostí psů, skoro všichni se nám moc líbili. S přinesených dobrot měli opravdu radost, a tak jsme i měli dobrý pocit, že jsme mohli pomoci.

Ve Skloněné jsme v úterý 27. 10. oslavili kulatiny. Oslava se povedla, všichni byli veselí. Pochutnali jsme si na výtečném dortu, který nám oslavenkyně donesla. Strávili jsme moc pěkné odpoledne.

Ve středu 17. 10. jsme si ve stacionáři na Skloněné užili dýňování. Dostali jsme ohromnou dýni a společnými silami ji vyřezali, vydlabali a nakonec jsme si ji zapálili. Dělá nám příjemnou společnost, všem se nám moc líbí.

Ve čtvrtek jsme ve stacionáři pracovali s přírodninami, které jsme si nasbírali na společné odpolední procházce. Nejvíce nás bavilo tvoření z kaštanů. Vyrobili jsme si spoustu krásných zvířátek.

Dne 27. 9. nás ve stacionáři navštívila canisterapeutka se psem. Uživatelé si setkání velmi užili, měli možnost psa pohladit, krmit a společně ho malovali.

Výlet Budislav

Ve čtvrtek 11. 7. 2019 jsme za příjemného počasí jeli na výlet na Budislav. Autobusem jsme dojeli na zastávku Borek a do Budislavských skal. Měli jsme trochu strach, abychom se neztratili a proto jsme hledali turistické značky, které nám ukazovali cestu. Cestou jsme si povídali o zvířatech, kteří žijí v lese. Po procházce v lese jsme si prohlédli místní rybníky a zacvičili na venkovním hřišti, kde jsme si vyzkoušeli různé cvičební přístroje. To nás moc bavilo. Výlet jsme zakončili výborným obědem v místní hospůdce. Byl to krásný den!

Jindrová Markéta

Benátky

Ve středu 10. 7. 2019 jsme měli naplánovaný výlet do Benátek na statek ke Kopeckým. Benátky je vesnice kousek od Litomyšle a tak jsme mohli jít pěšky. Na statku jsme dostali výbornou svačinu, kterou pro nás připravila pracovnice Jana. Ta nám také ukázala domácí zvířata žijící na statku. Velkým zážitkem bylo, že jsme si je mohli pohladit a nakrmit. Líbili se nám také cizokrajní papoušci. Cesta zpátky do stacionáře nám rychle ubíhala a my si ještě dlouho povídali o tom, co jsme na statku viděli.

Jindrová Markéta

Muzeum

V úterý 9. 7. 2019 jsme se moc těšili na prohlídku litomyšlského muzea a především na výstavu s názvem „Zdeněk Miler dětem“. Kreslené postavy Zdeňka Milera známe hlavně z večerníčků a tak jsme byli zvědaví, co všechno uvidíme. A výstava byla moc zajímavá! Během výstavy jsme plnili různé úkoly na kterých jsme si vyzkoušeli, jak dobře kreslené postavičky a filmy Zdeňka Milera známe. Nejvíc nás bavilo nafukování balónků a malování na obličej. Dopoledne v muzeu jsme si moc užili.

Taťána Pelypenko

Piknik v Klášterních zahradách

Na první prázdninový týden jsme si naplánovali piknik v Klášterních zahradách. Šli jsme procházkou přes litomyšlské náměstí a cesta nám příjemně ubíhala. V Klášterních zahradách jsme si připravili pod stromy piknik. Dali si kávu a k ní ještě něco dobrého. Po příjemném posezení jsme si zahráli na trávníku oblíbené hry a prohlédli jsme si zahrady. Při zpáteční cestě jsme si ještě na náměstí koupili zmrzlinu. Bylo to moc prima!

Pavlína Kasnarová

Turnaj v petangue

Prázdniny nemohly ve stacionáři v Litomyšli začít jinak než sportováním. Hned druhý prázdninový den jsme vyrazili na hřiště za stacionář hrát petangue. Dlouho jsme tuto hru nehráli a tak jsme se moc těšili. Každý chtěl totiž vyhrát! To však může jenom jeden. Ale i tak jsme prožili dopoledne plné zábavy a krásných sportovních výkonů. Určitě turnaj v petague ještě o prázdninách zopakujeme.

.

Zahrádka

Zahrádku pilně zaléváme, staráme se o naše rostlinky a sklízíme první zeleninu. Když je volná chvíle, zahrajeme si venku hry, nebo se prostě jen sluníme.

Bazén

Už za letního počasí jsme se šli koupat do městského bazénu. A protože to bylo naposledy před prázdninami, chtěli jsme si to pořádně užit. Vyzkoušeli jsme nejenom tobogán, ale také výplavový bazén s vířivkou, kde jsme si užívali letního sluníčka. Doufáme, že v létě bude krásné a teplé počasí a mi si půjdeme zaplavat na venkovní plovárnu.

Bowling

Po měsíční odmlce jsme opět vyrazili do městské haly zahrát si bowling. Všichni se moc těšili a každý byl zvědavý, kolik bude mít bodů. Cestu jsme si trochu zkrátili autobusem, protože se nám nechtělo šlapat do kopce a také jsme chtěli mít hodně sil na hraní. Někomu šlo hraní dobře, někomu méně, ale všichni jsme si užili spoustu legrace.

Výlet do Slatiňan

Ve středu 12. června jsme jeli na plánovaný výlet do Slatiňan, který pro nás připravily České dráhy. Sešli jsme se v České Třebové a odkud jsme cestovali  speciálním vlakem. Společně s námi jeli na výlet také kamarádi ze stacionáře v České Třebové.  Ve Slatiňanech jsme nejdříve navštívili domov pro lidi s postižením. Prohlédli si rozlehlou zahradu a v altánu jsme si dali svačinu. Odtud jsme došli do hřebčína, kde nás čekala zajímavá a krásná prohlídka. Seznámili jsme se s chovem Kladrubských koní, prohlédli si kočáry a další zajímavosti s tím spojené. Nejvíce se nám líbila malá hříbátka. Po prohlídce hřebčína nám už trochu „vyhládlo“ a proto jsme odešli do restaurace na výborný oběd. Po obědě jsme si ještě prošli Slatiňany, abychom se více seznámili s tímto městečkem, cestou si pochutnali na zmrzlině a došli na nádraží, odkud nás vlak dovezl zpět do České Třebové.  Sice bylo velké teplo, ale výlet se nám moc líbil.

Markéta Jindrová

Tvoření ve Středisku volného času

Naposledy před prázdninami jsme byli ve Středisku volného času, kde jsme tvořili krásné obrázky. pomocí barev na papír. Moc nás to bavilo. Už se těšíme po prázdninách na další tvoření!

Bazén

Do bazénu se vždycky těšíme. Nejinak tomu bylo i v květnu, kdy jsme si bazén pořádně užili. Nejenom, že jsme byli v bazénu s tryskami, na tobogánu a ve vířivce, ale taky jsme si vyzkoušeli plavat o závod.  Bylo to super!

Knihovna

Každý měsíc chodíme na program do městské knihovny.  Tentokrát pro nás paní knihovnice připravila povídání o dopravních prostředcích. V knížkách jsme hledali o auta, motorky, lodě, letadla a mnoho dalších dopravních prostředků, které na světě existují. Také jsme hádali, co znamenají jednotlivé dopravní značky a četli si o jedné nezbedné babičce, která jezdila na dálnici s elektrickým vozíkem. Moc jsme se nasmáli!

Program ve Středisku volného času

V květnu jsme ve Středisku volného času vyráběli zajímavé obrázky z přírodních materiálů. Listy ze stromů jsme nabarvili barvami a na čtvrtku jsme vytvářeli barevné obtisky. Někteří si dodělávali zrcadlo zdobené keramickými ozdobami. Tvoření nás zde moc baví a vždy se těšíme, co se naučíme nového!

Muzikoterapie

Každý měsíc se těšíme na muzikoterapii. Pan Rybka vždy přiveze kytaru a společně zpíváme spoustu krásných písniček. Máme příjemné dopoledne!

Zahrádka

I v květnu pokračuje v práci na zahrádce. Vyrostl nám krásný salát a ostatní zeleninu poctivě zalíváme a těšíme se na úrodu.

Posezení ke Dni matek

Jako každý květen i letos jsme pozvali naše maminky na posezení u příležitosti jejich svátku. Od poloviny dubna jsme pilně pracovali a vyráběli maminkám dárek.  A nebyl to dárek ledajaký! Vyráběli jsme ho totiž z keramické hlíny. Všichni jsme se moc snažili, aby se nám povedl. Před oslavou jsme ještě udělali malé občerstvení a potom už maminky mohly přijít. Bylo to krásné odpoledne!  Promítali jsme si fotografie z akcí stacionáře a hodnotili uplynulý rok.

Bazén

Koncem měsíce dubna jsme šli opět do bazénu. Tentokrát nás byla početnější skupina a plavání v bazénu jsme si náležitě užili. Bavilo nás ježdění na tobogánu, plavání o závod ve velkém bazénu i relaxace ve vířivce. Bylo to moc prima. Už se těšíme na příště!

Jarní výstava ve stacionáři

V úterý 9. dubna 2019 v čase od 9 do 16 hodin se v Denním stacionáři v Litomyšli opět uskutečnila jarní prodejní výstava. Na výstavě byly k vidění výrobky s jarní tématikou vyrobené v rámci terapeutických aktivit našeho denního stacionáře. Návštěvníků přišlo opravdu mnoho. Jsme moc rádi, že se všem výstava moc líbila.

Bowling

Ve čtvrtek 4. dubna jsme si opět vyrazili zasportovat do sportovní haly. Šli jsme totiž hrát bowling. Ten patří k našim nejoblíbenějším hrám, a proto jsme si hraní náležitě užili. Každý z nás se snažil shodit co nejvíce kuželek hned na první pokus. Zkoušeli jsme různě těžké koule, ale každému vyhovuje něco jiného. Moc jsme si dopoledne užili!

Den autismu
V úterý 2. dubna jsme společně ve stacionáři oslavili Den autismu. Oblékli jsme si modré oblečení, pracovali jsme s modrými pomůckami a vyráběli modré výrobky. Bylo to moc fajn.

Masopust

V úterý 5. 3. jsme si ve stacionáři v Litomyšli užili krásný masopustní den.  Už týden dopředu jsme se pečlivě připravovali, společně jsme vybírali masky a trénovali vystoupení pro rodiče.  Dopoledne jsme pekli koblihy a také jsme si udělali diskotéku v maskách, při které jsme si zatancovali a zazpívali. Při odpoledním vystoupení jsme rodičům předvedli v maskách připravený program. I přesto, že jsme měli trému, vystoupení se nám moc povedlo, rodičům se líbilo a hodně jsme se u toho nasmáli.

Markéta Jindrová

Program v městské knihovně

Po měsíci jsme se opět těšili do městské knihovny. Knihovnice Iva si pro nás připravila bohatý program na téma „Masopust“. Společně jsme si vyluštili křížovku a přečetli si jednu kapitolu z knihy „Chaloupka na vršku“. V knížkách jsme hledali fotografie, které k masopustu patří. Také jsme si vyrobili papírovou čepici s třásněmi a nakonec jsme si užili masopustní tancování.  Během programu jsme se hodně zasmáli a proto se už těšíme na příště.

Markéta Jindrová

Ukrajinský den

Dnes jsme měli ve stacionáři Ukrajinský den. Pracovnice Táňa, která pochází z Ukrajiny, nás seznámila s touto zajímavou zemí a moc hezky nám o ní vyprávěla. Mohli jsme se jí na všechno zeptat. Prohlédli jsme si fotografie krajiny i měst a nakreslili si českou a ukrajinskou vlajku. Ochutnali jsme i ukrajinské dobroty. Táňa nám také ukázala ukrajinské písmo a naučila nás i některá ukrajinská slova. Udělali jsme si palačinky s ukrajinskou marmeládou. Teď už víme, že Ukrajina a Česká republika mají mnoho společného.

Hana Dosedělová

Plavání v bazénu

Na konci měsíce ledna jsme se byli opět koupat v krytém bazénu. Jako pokaždé jsme si nejprve zaplavali v malém bazénu, kde jsme zkoušeli různé trysky. Někteří z nás si zajezdili na tobogánu a nakonec jsme všichni relaxovali v teplé vířivce. Bylo to moc prima a koupání jsme si užili.

Hana Dosedělová

Návštěva kavárny

V posledním lednovém týdnu jsme si zašli do cukrárny na kávu a zákusek do naší oblíbené kavárny „Bobocafé“.  Byla to pro nás odměna za práci na výrobcích, které se tak moc líbily na podzimních výstavách. Nikdo z nás neodolal krásně vypadajícím dortům a každý z nás si dal ten, na který měl zrovna chuť. Během posezení v kavárně jsme oslavili narozeniny našeho kamaráda. Společně strávený čas v kavárně jsme si moc příjemně užili. Snad se do kavárny zase brzy podíváme.

Bowling

Poprvé v letošním roce jsme si šli zahrát bowling. Moc jsme těšili, že si po vánocích trochu zasportujeme. Koulení koulí po dráze se nám všem moc dařilo a někteří z nás dokonce shodili všechny kuželky najednou. To je velký úspěch! Hodně jsme se u hry nasmáli a vzájemně si fandili. I přesto, že jsme se vrátili do stacionáře unavení, se už nyní se těšíme na příští bowling.

Markéta Jindrová

Canisterapie

Dnes byla ve stacionáři poprvé v tomto roce canisterapie.  I v novém roce mezi nás zavítal náš oblíbený pes Ares s svojí cvičitelkou Petrou. Už jsme se na ně moc těšili.  Arese jsme hladili, sundávali mu obojek, česali ho a masírovali.  Někteří z nás ho zkoušeli i překročit. Pak ho všichni pozorovali při plnění různých povelů. Novinkou byla masážní podložka, na které Ares cvičil.

Hana Dosedělová

Muzikoterapie

Tak jako minulý rok i v novém roce máme naší oblíbenou muzikoterapii. Je sice už po vánocích, ale i tak jsme si, na začátku ledna, za doprovodu kytary zazpívali vánoční písničky a koledy. Při bubnování jsme si vyzkoušeli něco nového a každý z nás si vyzkoušel chvíli bubnovat jako šaman. Ostatní ho doprovázeli na různé nástroje do rytmu. Bylo to moc prima a už se těšíme na příště.

Program ve středisku volného času

Hned na začátku měsíce ledna jsme se vypravili na program do Střediska volného času v Litomyšli. Pracovnice pro nás připravili zajímavou výtvarnou aktivitu. Vyráběli jsme obrázek se zimním motivem, na který jsme kromě barvy použili také lepidlo a sáček z igelitu. Moc se nám to povedlo.

Markéta Jindrová

Vánoční posezení s rodiči

Ve středu 19. prosince jsme se naposledy v roce 2018 sešli na společném setkání s rodiči a dalšími blízkými. Zazpívali jsme si koledy a rozdali si vánoční dárky, které jsme našli pod vánočním stromečkem. Každý z nás tam měl vánoční dárek a dárek dostali i rodiče. Povídali jsme si o tom, co se nám v roce 2018 podařilo i jaké plány máme pro nadcházející rok. Bylo to moc příjemné setkání.

Ria Slušná

Tvoření ve středisku volného času

Ve středu 5. 12. 2018 jsme navštívili středisko volného času, kde pro nás pracovnice připravili výtvarné aktivity. Je to pro nás něco nového, a proto jsme se hodně těšili. Nejdříve na nás čekalo sladké překvapení v podobě vánočního cukroví a poté jsme se už v dílně seznámili s tím, co budeme tvořit. Měli jsme připravené barvy na textil, ovoce a zeleninu. S těmito pomůckami  jsme zdobili látkové tašky. Vyrábění nás hodně bavilo a už nyní se těšíme na další návštěvu.

Markéta Jindrová

Návštěva ve Středisku volného času v Litomyšli

Na konci listopadu jsme se byli poprvé podívat na nové prostory Střediska volného času v Litomyšli. Jeho pracovníci nám budou každý měsíc připravovat program, zaměřený na výtvarné aktivity. Vyzkoušeli jsme si novou plošinu a prohlédli si místnosti, kde budeme od prosince pracovat. Už se moc těšíme!

Předvánoční výstava

27. listopadu se uskutečnila v našem denním stacionáři již tradiční předvánoční výstava, na které si všichni mohli prohlédnout a zakoupit naše výrobky, vyrobené v našich dílnách v podzimním období od konce prázdnin. Návštěvníků bylo opravdu mnoho! Jsme nadšeni, že se výrobky líbí, že dělají někomu radost, nebo teprve potěší, třeba pod vánočním stromečkem.

Canisterapie

Po dlouhé době nás navštívili naši kamarádi Petra se svým psem Áresem. Neviděli jsme je skoro tři měsíce a moc jsme se na ně těšili. Nejdříve jsme se všichni přivítali a Árese si pohladili. Potom jsme mu nasazovali různé obojky, česali ho kartáčem a nabízeli mu pamlsek. Moc se nám to všem líbilo a i pes Áres byl moc spokojený. Hodina nám utekla jako voda a už nyní se těšíme na příští setkání!

Pavlína Kasnarová

Bazén

Po prázdninách jsme opět začali chodit do našeho krytého bazénu. Všichni se na koupání moc těšíme, protože v bazénu máme možnost relaxovat i procvičovat celé tělo. Nejprve jsme si šli všichni zaplavat do malého bazénku, kde nás to moc bavilo v bublinkové lázni i při masírování tryskami. Někteří z nás si užili jízdu na tobogánu a nakonec jsme všichni relaxovali v teplé vířivce. Pan plavčík nám všude pomáhal a bylo to moc prima. Všichni se proto už moc těšíme na příští plavání.

Ria Slušná

Loutkové představení

Ve středu 17. října jsme byli pozváni do kostela Církve československé husitské na loutkové divadlo. Představení se jmenovalo “Větrná pohádka”.  Vyprávělo o dětech, které šli hledat nejvzácnější vítr. Ten by jim pomohl roztočit mlýnské kolo tak, aby mohly semlít obilí. Během představení jsme měli možnost se do pohádky i zapojit. Zpívali jsme písničky a také pomáhali foukat vítr. Moc jsme se zasmáli a celé představení se nám moc líbilo. Už se zase těšíme na další divadlo!

Markéta Jindrová

Muzikoterapie

V polovině měsíce nás po krátké přestávce čekala opět oblíbená muzikoterapie. Nový muzikoterapeut k nám přijel z Anenské studánky. Tématem muzikoterapie byl tentokrát podzim. Po úvodním seznamovacím kolečku jsme si zazpívali podzimní písničku a vyzkoušeli si nové hudební nástroje. Někteří z nás si tak poprvé zahráli například na tibetské mísy nebo gong. Muzikoterapii jsme zakončili opět podzimní písničkou.  Už se moc těšíme na příště, co nového nás ještě čeká.

Pavlína Kasnarová

Workshop „Tvoříme společně“

V rámci Týdne sociálních služeb jsme pro veřejnost a návštěvníky našeho stacionáře připravili workshop s názvem „Tvoříme společně“. Tento den si návštěvníci našeho stacionáře mohli za pomoci pracovníků i uživatelů vyrobit malý dárkový předmět a poznat tak blíže naši práci. Vyrábět přišli senioři i žáci Speciální základní školy v Litomyšli. Společně s nimi jsme prožili příjemné dopoledne.

Ria Slušná

Výlet na Borek

Na krásné zářijové úterý jsme měli naplánovaný výlet na Borek. Z autobusového nádraží jeli někteří z nás autobusem, někteří dorazili na místo autem. Na chalupě na Borku nás už čekala výborná svačina, kterou pro nás připravili Míša, Marcela a Vojta. Po svačině jsme se rozdělili do dvou skupin.  Jedna šla do lesa na sběr přírodnin a druhá pomáhala vařit oběd. V lese jsme sbírali klacíky, šišky, žaludy a kůru. Unaveni po procházce v lese jsme se vrátili zpět do chalupy, kde na nás už čekal oběd. Všem moc chutnal.  Potom jsme odpočívali venku na zahradě, houpali se v závěsné houpačce a hráli hry s balonkem.  Odpoledne jsme ještě měli kávu, ochutnali štrúdl a jablíčka ze zahrady. Ani se nám nechtělo, ale už byl čas jít na autobus, který nás dovezl zpět do Litomyšle. Počasí se nám velmi vydařilo a prožili jsme nádherný den v krásné přírodě.

Taťana Pelypenko

Bowling

Tak jsme se po dvouměsíční odmlce dočkali! I když nám skončily letní prázdniny plné výletů a akcí, zahájili jsme pravidelné návštěvy sportovní haly, kam chodíme hrát bowling. K hale se dopravujeme městskou hromadnou dopravou, i tato část je pro některé uživatele velkým zážitkem. Hru si každý užívá po svém, co je však hlavním úkolem? Shodit co nejvíce kuželek. I přesto, že se to někomu nedaří, není důvod se zlobit, protože důležité není vyhrát, ale zúčastnit se! A tak i ti uživatelé, kteří se neumístí na přední příčce, odchází z haly spokojeni z příjemně stráveného sportovního odpoledne.

 

Kabrhelová Michaela

Program v městské knihovně

V druhém týdnu po prázdninách jsme se už těšili na program do městské knihovny. Tématem našeho setkání byla „škola“. Paní Pekníková nám rozdala vytištěnou povídku s obrázky „Maxipes Fík ve škole“. Někteří z nás četli a ostatní sledovali děj na obrázcích. Během čtení jsme plnili úkoly. Psali jsme třeba číslo osm nejdříve ve vzduchu a potom fixou na nástěnku, zacvičili si a na tabuli jsme napsali svoje jméno. Taky si každý na kartičce vybral oblíbené písmenko a z encyklopedie jsme přečetli slova, která na písmenko začínají. Všichni jsme se velmi snažili, aby se nám úkoly podařilo splnit. V knihovně se nám moc líbilo a naučili jsme se zase nové věci.

Hana Dosedělová

Na dnešní den se všichni moc těšili. Na odpoledne jsme měli naplánovaný táborák, na který jsme pozvali také rodiče a bývalé kolegyně. Letos nám počasí opravdu přálo, jelikož rtuť teploměru přesahovala více jak 30°C a na obloze nebylo ani jednoho mráčku.

Stoly se prohýbaly pod samými dobrotami, které přinesli rodiče. Opekli jsme si špekáčky a při hře na kytaru jsme si zazpívali. Nakonec se nám těžko ukončovalo toto krásné setkání a těšíme se na další společné chvíle u táborového ohně na konci prázdnin.

Autor: Jan Valíček

Ve čtvrtek 27. června proběhla zahradní výstava prací uživatelů Denního stacionáře a Domova Božetěchova, které vznikly v rámci arteterapeutických dílen, které probíhají v tomto roce ve stacionáři pravidelně díky podpoře Ministerstva kultury ČR.

Výstava se všem velmi líbila a doufáme, že naši autoři vytrvají ve svém uměleckém úsilí. Těšíme se na další obrazy.

Autor: Jan Valíček

V úterý 25. června jsme měli ve stacionáři besedu. Na řadě byl 300 km od Brna vzdálený Plzeňský kraj. Dozvěděli jsme se všechny základní informace o tomto kraji. I přes veliké horko všichni účastníci se zájmem poslouchali a kladli velice zajímavé otázky. Některé zajímalo malé srovnání s Libereckým krajem. Hlavně v rozloze a v počtu obyvatel.

Autor: Kateřina Bezdíčková

Dne 21. června jsme si udělali výlet do přírody. Nedaleko Králova Pole je Zamilovaný hájek, který je znám krásnou přírodou. Dnešní předpověď sice hlásila nejprve déšť, ale na obloze nebyl ani mráček. Romantická procházka se proměnila v dobrodružství, kdy uživatelé museli zvládnout drobné nerovnosti terénu. Všichni byli moc šikovní. Všem se výlet velice líbil. Za odměnu jsme si po obědě poslechli pohádku O trpaslících, protože dnes byl také Mezinárodní den sádrových trpaslíků. Další pohádkou na přání byla dnes Lotrando a Zubejda. Dnešní den byl velice příjemný a plný zážitků.

Autor: Radka Čadová

Po bublanině to chtělo něco slanějšího a zdravějšího. Rozhodli jsme se, že si ve středu 19. června uděláme hráškovou polévku. Zvládne ji skoro každý! Stačí uvařit hrášek, rozmixovat ho a dochutit. K tomu jsme si nakrájeli rohlík na malé kousky a opekli je na pánvi s kořením – krutony byly na světě! Polévku si někteří dali hned k obědu a moc si pochutnali.

Autor: Eva Göthová

Červen je ve znamení všelijakých významných dnů – Den dětí, Den otců a také Mezinárodní den sádrových trpaslíků. To by chtělo tak trošku oslavit a upéct si něco dobrého. Původně plánovaná buchta s rybízem se ale nepekla. Příroda nás trošku zradila. Některé ovoce se letos trošku opozdilo. Zoufale jsme při nákupu náhradní varianty hledali ovoce, které by bylo alespoň trošku zralé. Nakonec volba padla na nektarinky, které jsme trošku vylepšili. Podusili jsme je s cukrem. Výsledek byl přímo luxusní. Na základní piškot jsme navrstvili směs nadrobno nakrájených a podušených nektarinek smíchaných s pudinkem. Odpolední posezení u sladké dobroty nám zlepšilo náladu.

Autor: Radka Čadová

V pátek 14. června jsme se vydali na výstavu do Fait Gallery. Povídali jsme si o tom, co pro nás znamená práce a odpočinek, čím se odlišují a čím se vyznačují. Také jsme si povídali o ohrožených druzích zvířat, které žijí na různých místech naší planety. Každý z nás si pak z plastelíny vymodeloval své oblíbené zvíře, které se pomocí programu naskenovalo a uložilo do fondu ohrožených zvířat. Poté jsme si posedali ke stolům a každý z nás si dal kávu nebo limonádu. Výstava se nám moc líbila a moc jsme si ji všichni užili.

Autor: Klára Brožková

V úterý 11. a ve středu 12. června jsme navštívili divadlo Radost. Po svačině jsme všichni vyrazili směrem Bratislavská s velkým nadšením a očekáváním, někteří za námi přijeli přímo do divadla. V divadle jsme se všichni usadili a hned začalo představení o známých žácích 3.B Machovi a Šebestové.
Divadlo bylo velmi povedené a všichni jsme se nasmáli. Celé představení nás doprovázel pes Jonatán a určitě by se to neobešlo bez utrženého sluchátka. Nejvíce se nám líbil, zápas s bacily v Kropáčkově puse, kdy Mach s Šebestovou a Jonatánem s nimi doslova zametli.
Navzdory letnímu počasí, které nás doprovázelo na zpáteční cestě, přetrvávala radostná nálada a se smíchem jsme se vrátili do stacionáře.

Autor: Jan Valíček

Ve čtvrtek 30. května jsme navštívili festival Dobrý den Kociánko. Lákal nás především velkým množstvím různých aktivit, dílen a kapel. Dopoledne po svačině jsme se oblékli a hned jsme vyrazili na autobus. Cesta utekla rychle, protože areál je jen jednu zastávku od našeho stacionáře.
Prošli jsme si velký areál Kociánky. Vyzkoušeli jsme si tvořivou dílnu, navštívili jsme zvířata, která v areálu žijí – prasata, kozy, husy a koně. Poslechli jsme si několik kapel a na závěr se všichni vyfotili. Na festivalu každý potkal velké množství známých tváří. Všichni jsme si to moc užili.

Autor: Jan Valíček

Ve středu 29. května jsme měli naplánovaný Sportovní den. K naší velké lítosti však počasí bylo deštivé. Všechny sportovní aktivity jsme tedy připravili v jídelně. Stoly jsme dali na stranu a mohli jsme začít. Na závěr si všichni zazpívali písničku Hlava, ramena,… a společně si zahráli hru s padákem a s míčky. Po obědě všichni zúčastnění obdrželi diplom za účast. Vítězové byli všichni!

Autor: Kateřina Bezdíčková

I letošní rok jsme se všichni těšili na nabatikování. Bylo už na čase trošku vylepšit náš šatník. Trička jsme si navázali. Použili jsme různé techniky (mačkání, šneka, skládání). Objevili jsme i novou techniku – namotávání na papírovou rouru. Postupně jsme nabarvili trika modrá, oranžová, červená. Nezapomněli jsme ani na oblíbenou růžovou barvu. Jeden z uživatelů si přál mít „komeťácké“ triko. Přání bylo splněno a triko se moc povedlo.
Autor: Radka Čadová

Tento měsíc jsme měli nachystané něco speciálního. Byla to výstava o Tajemné Indonésii. Čeští cestovatelé se tam jeli podívat, aby zjistili něco o domorodcích, kteří žijí v deštných pralesech. Lidé tam žijí bez elektřiny, aut, sprchy nebo vidliček a nožů. Bydlí v chýších a mají úplně jiné životy než my. Prohlídli jsme si jejich totemy, sekery, nože, jejich oblečení nebo hudební nástroje, vyřezané lebky zvířat, a různé předměty, které mají podle domorodců kouzelnou moc. Bylo tam také plno fotek, na kterých byl vidět jejich život. Byla to moc zajímavá výstava. Budeme na ní dlouho vzpomínat.

Autor: Eva Göthová

I když počasí a ranní teploty tomu nenasvědčují, v polovině měsíce jsme si ve stacionáři připravili letní lehký ovocný dort. Přesně ve středu 15. května jsme si rozdělili práci podle schopností a možností všech zúčastněných. Jako korpus jsme použili dlouhé piškoty, které jsme namočili do bezkofeinové kávy. Pro lepší chuť jsme použili loupané mandarinky. Na zahuštění smetany je nejvhodnější pudink bez vaření a ztužovač. Závěrečné míchání směsi si zkusili úplně všichni. Hrudky se nevytvořily a všem takové letní sladké pohlazení moc chutnalo.

Autor: Kateřina Bezdíčková

V pondělí 13. května jsme všem maminkám předali přání, která jsme pečlivě připravovali na Den matek. Přání byla od Všech přímo ze srdce. Společně jsme vyrobili pro naše drahé maminky květiny z plsti, papírová a malovaná přání.

 

Autor: Jan Valíček

Dne 6. května jsme měli vaření. Ačkoliv to venku tak nevypadá, je už jaro. Proto jsme se rozhodli, že si uděláme jarní salát. Použili jsme rukolu, polníček, rajčata, papriku, ředkvičky. Všechno jsme nakrájeli na kousky a okořenili solí, pepřem, olivovým olejem a vinným octem. Potom jsme všechny suroviny promíchali. Někteří z nás si dali salát k obědu a moc nám chutnal.

Autor: Ilona Šumberová

Poslední dubnový den nás opět navštívila naše zvířecí kolegyně, kterou jsme si všichni oblíbili, fenka Mary i se svojí cvičitelkou. Už jsme se na ně moc těšili.  Mary jsme hladili, sundávali ji obojek, česali ji a dali pamlsky za poslušnost a vzorné plnění povelů.  Už teď se těšíme na příští setkání.

Autor: Jan Valíček

V dubnu jsme navštívili výstavu, kde jsme si mohli prohlédnout zajímavé exponáty z různých sbírek. Lidé od dávných dob sbírají různé věci. Někdo známky, jiný třeba pohlednice. Tato výstava zahrnovala sbírku mincí, minerálů, loveckých trofejí a předmětů z cest. Každý z nás postál u některé sbírky déle. Někoho zaujala sbírka nádherných motýlů. Mezi exponáty byla například i krásná pouštní růže, obrovská mušle a náčelnická indiánská čelenka. Mě nejvíce zajímalo, jak vypadá pivoň. V informacích o výstavě jsem se dočetla, že je to bájné zvíře oblíbené v USA a že je to kříženec zajíce a antilopy. Snad opravdu existuje, když tam je vystaven. Je to takový malý zajíc s parůžky.

Autor: Radka Čadová

Každý rok si přejeme veselé Velikonoce, hodně zdraví a jarního slunce. Abychom byli opravdu zdraví, tak je třeba jít za jarním sluncem ven. Počasí nám přálo. Udělali jsme si tedy veselé Velikonoce tím, že jsme si na zahradě zasoutěžili. Plnili jsme jednoduché humorné úkoly. Prvním úkolem bylo namalovat si svého Boba a Bobka králíky z klobouku. Pak jsme míčkem trefovali zajíce, kteří na nás vykukovali. Dalším úkolem bylo trefit zloděje velikonočních vajec. Nějaká vajíčka se nám utopila ve vodě. Museli jsme je vylovit a splnit úkoly, které byly schované uvnitř. Prokázali jsme i svoji fyzickou zdatnost, dělali jsme dřepy, stáli chvíli na jedné noze, dalším úkolem bylo vyjmenovat zvířata a rostliny. Naši uživatelé jich znají opravdu hodně. Nejnáročnějším úkolem na závěr bylo najít velikonoční vajíčka schovávaná na zahradě. Ani pracovníci si už nepamatovali, kam je schovali J. Ještě čtyři vejce jsou stále schovaná a čekají na nějakého náhodného nálezce.

Za splnění všech těchto veselých, ale náročných úkolů jsme byli odpoledne odměněni čokoládovým vajíčkem s překvapením. A také jim pracovnice zahrála na kytaru jejich oblíbené písničky na přání. Měli jsme tedy opravdu veselé Velikonoce.

Autor: Radka Čadová

Od 15. do 18. dubna probíhal u nás ve stacionáři jarmark velikonočních výrobků. Všichni jsme usilovně pracovali a vyráběli velikonoční zajíčky, malovaná vajíčka, přání a jiné ozdoby. Potěšili jsme s nimi nejen naše rodiče a známé, ale i ostatní, kteří se na náš jarmark přišli podívat.

Autor: Jan Valíček

Dne 15. dubna jsme měli opět naše oblíbené vaření. Tentokrát jsme si udělali domácí limonádu a to okurkovou s citronem. Každý z nás si zkusil oloupat okurku a nakrájet ji. Kdo chtěl, tak si mohl zkusit okurku rozmixovat a pak propasírovat přes cedník. Do směsi jsme vymačkali citron a přidali trochu cukru. Vše promíchali a pak přilili jemně perlivou vodu. Limonádu jsme rozlili do skleniček a všichni jsme si na této vitaminové limonádě moc pochutnali.
Autor: Klára Brožková

Ve středu dne 10. dubna jsme si zavzpomínali na naše babičky a prababičky. Společnými silami jsme připravili pravý kynutý ovocný koláč s drobenkou. Všichni zúčastnění byli rádi, že se naučili zadělávat kynuté těsto a vyrobit drobenku. Při pečení byl celý stacionář provoněn. Všem vlastnoručně vyrobený koláč chutnal.

Autor: Kateřina Bezdíčková

Na dnešní besedě jsme si povykládali o Moravskoslezském kraji. Na mapách jsme si ukázali, kde se tento kraj nachází. Měli jsme i mapu kulturních památek a technických zajímavostí kraje. Nechyběla nám ani lyžařská mapa Beskyd. Nejvíce nás zaujalo povídání o lišce Bystroušce, která má svoji sochu cestou na hrad Hukvaldy. Lyžaře a sportovce zajímalo, kde se v Beskydech lyžuje. Ukázali jsme si sochu Radegast na Radhošti a naučnou stezku Po stopách medvědí tlapky. Také už teď víme, proč se ve Štramberku pečou perníkové Štramberské uši, které se vždy před Vánocemi prodávají i u nás v Brně. Na závěr jsme vyluštili v křížovce, co zajímavého mají v muzeu v Kopřivnici. Všichni dobře poznali nákladní auto Tatra.
Autor: Radka Čadová

V úterý 2. dubna byl náš den. Jako každý rok jsme se oblékli do modrého a připomněli si tak „Den porozumění autismu“. Měli jsme přichystaný program, na kterém jsme začali pracovat už minulý týden. Protože bylo venku slunečno, šli jsme po svačině na zahradu. Tam jsme lahvemi stříkali modrou barvu na připravené plátno a na závěr jsme ještě plátno pomalovali modrou barvou. Obraz jsme zakončili malováním vlaku, který jsme pojmenovali „Vlak naděje a štěstí“. Po malbě jsme se přemístili ke stolům, na kterých byla další plátna. Na ta jsme tiskli s pomocí razítek, které jsme si sami vyrobili. Před obědem jsme si v jídelně zazpívali při doprovodu bubnů a hry na kytaru. Protože se nám to moc líbilo, tak jsme ještě po odpolední pokračovali ve zpěvu.

Autor: Ilona Šumberová

Tuto březnovou středu jsme se dozvěděli něco o Vysočině, ze které pochází naše pracovnice Eva. Pověděla nám o vzniku Jihlavy a o nejznámějších pověstech tohoto města. Věděli jste, že v Jihlavě se po staletí těžilo stříbro? Nebo že největší zvon se jmenuje Zuzana? Ne? To my už to víme!

Autor: Eva Göthová

21. a 22. března jsme navštívili krásnou výstavu v Letohrádku Mitrovských. Na výstavě jsme obdivovali kostýmy z pohádek Pyšná princezna, Hrátky s čertem, Princezna se zlatou hvězdou, Šíleně smutná princezna, Honza málem králem, Jak se budí princezny, Princ a Večernice, S čerty nejsou žerty, O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Na výstavě jsme se všichni zvážili na váze hříchů. Ta nám řekla, že bychom už neměli moc zlobit. A kouzelné zrcadlo nám řeklo, že jsme krásní a budeme vždy nejkrásnější na celém světě. Kdo z nás by si to nepřál?!
Autor: Radka Čadová

Na jaře se u nás ve stacionáři uskuteční velikonoční jarmark. I my chceme ukázat, co všechno dokážeme vyrobit. Ušili jsme ovce, králíky, slepice. Ale chtěli jsme také vyrobit něco nového. Ve středu 20. března jsme se pustili do výroby ozdob z vizovického pečiva. Den předem jsme si připravili jednoduché těsto z mouky a vody. Na uhnětení těsta byla potřeba velká síla, ale pak už to šlo samo. Vznikla krásná srdce, květiny a zvířata. Všechny nás to moc bavilo.

Autor: Radka Čadová

Je konec zimy. Trošku nám chybějí potřebné vitamíny. Hledali jsme tedy nějaký recept na zdravou dobrotu. V pondělí 18. března jsme si našli recept na mrkvové muffiny. Úplnou náhodou jsme měli všechny potřebné ingredience. Dokonce i potřebný vzácný javorový sirup, třtinový cukr a vlašské ořechy. Nastrouhali jsme si tři velké mrkve. Do základu těsta jsme dali vejce. Bez těch by to asi nešlo. Přidali jsme třtinový cukr, olej. Zvlášť jsme si smíchali mouku, prášek do pečiva a nadrcené vlašské ořechy. Vše jsme smíchali. Na závěr jsme přidali nastrouhanou mrkev. Směs jsme rozdělili do košíčků na muffiny. Jakmile se trouba zahřála a muffiny začaly vonět, věděli jsme, že tento recept si někdy zopakujeme.

Autor: Radka Čadová

Ve středu 13. března jsme se rozhodli uvařit pečenou řepu. Nedopatřením se nám však s nákupem vrátila řepa předvařená a proto jsme museli recept trochu pozměnit. Dílo ale i tak dopadlo dobře. Vlašské ořechy z naší zahrady jsme opražili na pánvi a předvařenou řepu trochu orestovali, aby byla sladší. Pak už jsme řepu a ořechy promíchali se salátem a dopředu naloženým tofu. Dochutili jsme vše balsamikovým octem, citronem a javorovým sirupem. Přidali jsme sůl, pepř a rozmarýn a mohli jsme podávat.

Autor: Eva Göthová

6. března se u nás ve stacionáři uskutečnil masopust, na který jsme se všichni moc těšili. Nachystali jsme na stoly občerstvení od brambůrek, jednohubek až po bábovku. Každý z nás měl svoji originální masku, která jsme si všichni prohlédli na přehlídce masek. Na masopustu jsme si všichni popovídali, hrálo se na kytaru, zpívalo a tančilo. Všichni jsme si to moc užili a už se těšíme na další společné setkání.
Autor: Klára Brožková

V únoru jsme navštívili Mendlovo muzeum, kde většina z nás nikdy nebyla. Vyrazili jsme tramvají k potěšení mnoha z nás. Potkali jsme dokonce i revizora a mohli mu ukázat svou jízdenku. Do muzea jsme dorazili v deset hodin a vydali se na prohlídku. Podívali jsme se na film o genetice a pověděli si o důvodech, proč se podobáme svým rodičům. Prohlídli jsme si domov G. Mendela a zahráli si pár interaktivních her. Třídili jsme hrách podle barev a pinkali si s ponožkovými chromosomy. Dokonce jsme měli čas a mohli si posedět v místní kavárně. Někteří z nás si dali kávu, jiní zákusek, pár z nás dokonce obojí! Bylo to velice příjemné dopoledne. Více takových!

Autor: Eva Göthová

Na dnešní besedě 20. února jsme si povykládali o Jihomoravském kraji. Je to kraj, který všichni dobře známe – žijeme zde. Na mapě jsme si ukázali, jak je veliký. Hledali jsme, zda máme v našem kraji nějaké hory. Brňáci znají hlavně Monte Bú – Kraví horu, kde je hvězdárna. Pak ještě našli, že je v blízkosti Moravský kras, Drahanská vrchovina a také část Vysočiny. Uživatelé naprosto přesně věděli, které řeky protékají Brnem. Vzpomínali na výlet na Brněnskou přehradu. Prohlédli jsme si fotografie památek, hradů a zámků. Přečetli jsme si pověsti o Brnu a povykládali jsme si příběh o znaku města Brna. Na závěr jsme společně vyluštili křížovku.

Autor: Radka Čadová

Dnes 18. února nás opět navštívila naše zvířecí kolegyně, kterou jsme si všichni oblíbili, fenka Mary i se svojí cvičitelkou. Už jsme se na ně moc těšili.  Mary jsme hladili, sundávali ji obojek, česali ji a masírovali.  Pak ji všichni pozorovali při plnění různých povelů. Už teď se těšíme na příští setkání.

Autor: Jan Valíček

Stále ještě vzpomínáme na nedávné Vánoce a hledáme, zda přece jenom něco nezbylo z vánočního cukroví. Ale nikde nic. Venku sněží a my máme chuť na něco sladkého. Že bychom si udělali zase nějaké perníčky? Ale už se nám moc nechce něco zdobit, tak jsme se rozhodli, že si dnes 11. února uděláme jednoduchý perník na plech. Uživatelé nakrájeli vlašské ořechy. Postupně smíchali rozpuštěné máslo, mléko, cukr, kakao a mouku. Nezapomněli ani na velmi důležité koření. Ve stacionáři to krásně zavonělo a všichni se nemohli dočkat, až upečený perník vystydne. Odpoledne jsme perník rozkrájeli a dozdobili cukrovými hvězdičkami. Byl výborný.

Autor: Radka Čadová

Dnes 6. února jsme dostali chuť na něco jemného a jednoduchého. Všichni máme rádi pudink. A úplně nejraději vanilkový s piškoty. Tentokrát jsme ho vylepšili broskvemi. Nejprve jsme si připravili vše potřebné. Někdo krájel broskve na menší kousky. Další rozděloval bezlepkové piškoty do misek, aby bylo v každé stejně. Všichni se postupně chopili vařečky a pudinkový prášek s cukrem jsme v mléce pořádně rozmíchali. Pak jsme se soustředili hlavně na to, abychom pudink na sporáku nepřipálili. Vše se podařilo. Někteří nevydrželi a snědli ho hned. Ostatní si ho nechali na odpolední svačinu. Byl přesně takový, jaký jsme ho chtěli mít. Sladký, voňavý a jemný vanilový pudink.

Autor: Radka Čadová

Na Vánoce jsme pod stromečkem našli mixér a těšili se, až ho konečně vyzkoušíme. Rozhodli jsme se, že uděláme oblíbenou pochoutku ze Středního Východu, hummus. Hummus je pokrm, jehož základ tvoří vařená cizrna, tahini (sezamová pasta), citrónová šťáva, česnek a sůl. Pokud chceme, můžeme přidávat kmín nebo pečenou červenou řepu, olivový olej pro zjemnění nebo olivy či sušená rajčata. Kombinací je opravdu mnoho. My si ve stacionáři udělali základní recept hummusu, potom hummus s pečenou řepou a hummus s kmínem a pečenou mrkví. Mixér nezklamal, hummus byl krásně nadýchaný a chutnal skvěle.

Autor: Eva Göthová

Dne 24. a 25. ledna jsme navštívili Technické muzeum. Nejprve jsme se zastavili u výstavy aut, která se vyráběla v minulém století. Tentokrát jsme si mohli vyzkoušet, jaká sedadla byla v žigulíku. Někteří z nás se do něho posadili a nechali se vyfotit. Prohlédli jsme si také kempovací vybavení a pracovnice nám říkala, k čemu vystavené exponáty sloužily. Potom jsme se šli podívat do ulice, ve které byl obchod, hospoda, ševcovská dílna, pavlač, kovářská dílna a několik obchodů. Cestou zpátky k výtahu nám pracovníci muzea pouštěli hrací stroje, například pražský orloj, hrací skříně nebo flašinet. Naši cestu po muzeu jsme zakončili v herně. Tam se nám nejvíce líbila zrcadlová skříň, malování moukou přes trychtýř a skládání lega.

Autor: Ilona Šumberová

Tento rok se v besedách zaměříme na znalosti o České republice. Dnes 23. ledna jsme si vyprávěli o počtu obyvatel, celkové rozloze naší republiky. Nezapomněli jsme vyjmenovat všechny kraje, řeky a hory. Prohlédli jsme si fotografie některých hradů a zámků. Připomněli jsme si, jak vypadá naše vlajka. Na závěr jsme měli připravenou křížovku, co vše jsme si z dnešní besedy zapamatovali.

Autor: Ilona Šumberová

Dnes byla ve stacionáři poprvé v tomto roce canisterapie.  I v novém roce mezi nás zavítal náš oblíbený pes Mary se svojí cvičitelkou. Už jsme se na ně moc těšili.  Mary jsme hladili, sundávali ji obojek, česali ji a masírovali.  Pak ji všichni pozorovali při plnění různých povelů. Už teď se těšíme na příští setkání.

Autor: Jan Valíček

Dnes 9. ledna jsme se rozhodli, že si uděláme rybí pomazánku. Dali jsme si do vroucí osolené vody vařit dvě vejce a mezi tím jsme si připravili další ingredience. Otevřeli jsme si konzervy sardinek a dali je do mísy, přidali jsme půlku rozměklého másla, 3 lžíce hořčice, sůl a pepř. Vše jsme pořádně zamíchali. Poté jsme nechali schladit uvařené vejce ve studené vodě, oloupali, nakrájeli a přidali do mísy.  Vše jsme pořádně promíchali a namazali si na krajíc. Shodli jsme se, že se nám pomazánka podařila a zbytek jsme si rozdělili do krabiček a vzali domů ochutnat rodičům.

Autor: Václav Plundrák

Ve středu 19. prosince se konalo adventní posezení s rodiči. Odpoledne se moc povedlo, od tří hodin jsme se všichni začali scházet.

K správnému naladění vánoční atmosféry, nám uživatel zahrál na klávesy koledy, pak se přidali všichni ostatní a společně jsme si zazpívali několik koled. Letos jsme museli být hodní, protože se pro každého našel dárek pod stromečkem. Všichni se tak dobře bavili, že zbytek odpoledne uběhl jako voda a po páté hodině jsme se začali pomalu rozcházet domů s pocitem hezky společně prožitého předvánočního času.

 

Autor: Jan Valíček

Vánoce se blíží a tím i tradiční předvánoční posezení s rodiči. Proto jsme se pustili 17. prosince do pečení slaných tyčinek z listového těsta. Všichni jsme si vyzkoušeli krájení s rádlem a posypali jsme tyčinky kmínem a sýrem. Po upečení každý z nás tyčinky ochutnal. Tyčinky se nám moc povedli a už mohou přijít rodiče na společné setkání.

Autor: Ilona Šumberová

Ve dnech 13. a 14. prosince jsme se jako každý rok vypravili na vánoční trhy. Sice byla třeskutá zima, ale my jsme se dobře oblékli. Na trzích jsme si všichni dali dětský punč, který nás zahřál. Udělali jsme si pár pěkných fotografií u betlému a vánočního stromu. Někteří uživatelé na trzích nakoupili dárky nebo si koupili něco na zub. Návštěvu trhů jsme zakončili poslechem vánočních koled, které zazpívali děti ze základních škol. Jejich vystoupení bylo moc pěkné a ještě více nás naladilo na nadcházející vánoční svátky.

Autor: Ilona Šumberová

Vánoce se blíží a tím i tradiční předvánoční posezení s rodiči. Proto jsme  se rozhodli upéct si cukroví. Ve středu 12. prosince jsme si upekli vanilkové rohlíčky. Všichni jsme si vyzkoušeli, jak se takové rohlíčky válí a že to bylo práce. Po upečení jsme rohlíčky obalili v cukru a nechali jsme je uležet. Jak se nám rohlíčky povedli, se můžete podívat na fotkách.

Autor: Klára Brožková

Ve středu 5. prosince jsme se rozhodli vyrobit pár ozdob z vizovického těsta. Z těsta vzniklo pár krásných andělíčků, podkovička, zvoneček. Vyzkoušeli jsme si výrobu malých svícínků na čajovou svíčku. Během naší práce nás navštívil Mikuláš s čertem a andělem. Zazpívali jsme si koledy. V dílně zavládla sváteční atmosféra.

Autor: Radka Čadová

V pondělí 3. 12. 2018 proběhla vernisáž obrazů uživatelů Denního stacionáře Brno Božetěchova. Naši uživatelé během arteterapeutických setkání, která se konala pravidelně v našem stacionáři, vytvořili spoustu krásných děl. Celou výstavu můžete vidět v Alfa pasáži na ulici Poštovská a to do 21. 12. 2018.

Autor: Jan Valíček

Ve čtvrtek a pátek 29. a 30. listopadu jsme měli naplánovanou návštěvu výstavy Fauna Moravy. Venku sice byla zima, ale ta nás od návštěvy neodradila. Pořádně jsme se nabalili, zabalili a vyrazili. V muzeu jsme koupili lístky a mohli jsme jít na prohlídku. Nejprve na nás čekala expozice ptáků, od těch nejmenších, po ty velké, jako např. orli a tetřevi.  Pak jsme překonali nástrahu v podobě schodů a mohli si prohlédnout veliká akvárka se sladkovodními rybami. Po akváriích na nás čekala expozice savců. A ti se nám teprve líbili! Prohlíželi jsme si vycpané jeleny a srnky, divoká prasata, lišky, jezevce a všichni jsme si udělali fotku.

Autor: Jan Valíček

23. listopadu jsme se rozhodli, že si zkusíme vyrobit pár vonných svíček. Stačil nám k tomu palmový granulový vosk, několik starých svíček, voskovky, knot a kelímky od pana cotty. Prvotním krokem bylo upevnit knoty do kelímků. Mezitím si každý vybral barvu voskovky a vůni, kterou chtěl na svíčku použít. Ve vodní lázni se rozpustil vosk a staré svíčky, přidali jsme barevné voskovky a mohlo se lít do kelímků. Na závěr jsme do svíčky před ztuhnutím přidali esenciální olej. Taková jednoduchá věc a jak krásné a voňavé svíčky vznikly. Tvořili jsme různé barevné kombinace, byla to naprostá alchymie.

Autor: Eva Göthová

Od října jsme v denním stacionáři pokračovali v pravidelné arteterapii. Moc si to užíváme a pilně vytváříme obrazy, abychom mohli brzy uspořádat výstavu. Podívejte se, jak nám to zatím šlo.

Autor: Jan Valíček

Již tradičně pořádáme s našimi uživateli vánoční jarmark pro blízké a přátele stacionáře. Jarmark probíhal v prostorách denního stacionáře po dobu dvou týdnů. Protože jsme se chtěli pochlubit našimi krásnými výrobky i těm, co nás ještě neznají, rozhodli jsme se, že na jeden den otevřeme náš stacionář i pro veřejnost. V úterý 4. prosince mohli tedy všichni zájemci přijít do stacionáře nakupovat výrobky z našich dílen a podpořit tak naši činnost. K zakoupení byly svícny, věnce, andělé, batohy, vánoční ozdoby a mnoho dalších krásných věcí, které mohli udělat radost pod vánočním stromkem. Výrobků jsme prodali spoustu a už zase vymýšlíme, co budeme vyrábět v novém roce.

Autor: Jan Valíček

Včera začal padat první sníh. Zahrada je již zazimovaná. Jen občas spadne ještě nějaká nová hromádka listí. V dnešní besedě 21. listopadu jsme si popovídali o tom, jak můžeme pomoci zvířatům, které nás navštěvují na zahradě. Řekli jsme si, co nasypat ptákům do krmítka, abychom jim v zimě přilepšili, ale zároveň jim neublížili. Na některé zahrady chodí i ježci. Řekli jsme si, že listí se na zahradách nepálí, protože už si v něm udělali domeček některá ze zvířat. Tento rok jsme ve stacionáři vyrobili domeček pro hmyz. Také jsme na chvíli zabloudili do lesa a řekli si, co se dává zvěři do krmelců a proč se jim tam dává sůl. Na závěr jsme si řekli pranostiky, které se říkají o těchto dnech.

Autor: Radka Čadová

Dne 19. listopadu jsme si opět upekli něco dobrého. Pekly se kapsy z listového těsta plněné šunkou, sýrem a rajčaty. Nejprve jsme si připravili listové těsto, které jsme rozkrojili na šest dílů. Každý z nás si zkusil nakrájet šunku, rajče sýr. Každý si udělal kapsu z listového těsta podle toho, co mu nejvíce chutná. Někdo si dal více šunky a někdo více sýru. Pak jsme listové těsto přehnuli na půl a pořádně přilepili k sobě, aby nám z listové kapsy nic nevyteklo. Nakonec jsme rozšlehali vejce, kterým jsme těsto potřeli. Na závěr jsme kapsy posypali oreganem a mohlo se začít péct. Všichni jsme byli moc šikovní a těšíme se na příští vaření.

Autor: Klára Brožková

Blíží se Vánoce a začínáme se těšit na cukroví, proto jsme se 14. listopadu rozhodli upéct perníčky. Na pečení perníčků jsme se už všichni těšili. Postupně jsme se všichni zapojili. Těsto jsme si předem připravili a pustili jsme se do válení a vykrajování nejrůznějších vánočních motivů. Vše jsme dali péct, ve stacionáři to krásně zavonělo a v dalších dnech jsme se pustili do zdobení perníčků.

Autor: Radka Čadová

V úterý 23. října nás čekala canisterapie. Venku se již ochladilo, proto jsme se s Maryn setkali ve stacionáři. Maryn už všichni známe, proto jsme se nebáli ji pohladit, učesat jí kožich, dokonce jsme ji vedli na vodítku a dali pamlsek. Maryn nám ukázala, jaké dokáže plnit povely, byla moc poslušná. Z návštěvy jsme měli obrovskou radost. Budeme se těšit na další společná setkání.

Autor: Jan Valíček

V říjnu nás opět čekala beseda na téma zahrada. Sedli jsme si všichni do jídelny, uvelebili se ve vacích nebo na pohovce a pověděli si něco nového o podzimní přírodě. Připomněli jsme si věci, které jsme si pověděli minule a přidali nové znalosti o stromech, zvířatech a především jak se staráme o zahradu na podzim. Byla to pěkná příležitost dozvědět se něco nového.

Autor: Eva Göthová

V pátek 19. října jsme navštívili výstavu Modelový svět. Tato výstava je přístupná celoročně pro velké i malé, ale hlavně pro nadšence do světa modelů. Prohlédli jsme si miniatury vláčků, aut, nádraží, různých domů a celou trasu vlaků. Mohli jsme vidět jízdu vlaků ve tmě s rozsvícenými světly. Cestou zpátky jsme se prošli přes Náměstí Svobody a prohlédli jsme si stánky s dekoracemi a dřevěnými hračkami.

Autor: Ilona Šumberová

Dne 17. října jsme měli kreativní vaření. Pustili jsme se do výroby jedlých myší. Podle obrázku jsme z uvařeného vajíčka udělali tělo myši, kterou jsme posadili na sýr. Do sýru jsme předem udělali tvořítkem díry. Z mrkve jsme udělali vousy a uši, z nového koření jsme vytvořili oči a čumák. Vše jsme dozdobili chlebem, salátem a mrkví. Všem se výtvor moc podařil a těšíme se na další společné vaření.

Autor: Ilona Šumberová

Tento týden v brněnském stacionáři a Domově Božetěchova proběhl v rámci Týdne sociálních služeb den otevřených dveří s výtvarným workshopem pro veřejnost. Návštěvnici se seznámili s provozem našich služeb a vyrobili si krásná razítka na textil. Na fotkách se můžete podívat, jak se nám akce vydařila.

Autor: Jan Valíček

Toto pondělí 8. října nás čekalo první vaření s naší pracovnicí Evou. Na pořadu dne byla pomazánka z tofu. Tofu je sójová bílkovina, bohatá na mnohé aminokyseliny a dá se proto použít i jako náhrada masa. Někteří z nás se s touto surovinou setkávají běžně, ale pro jiné to byla naprostá novinka. Pomazánka se dělala velice jednoduše. Nakrájeli jsme si najemno tři cibule, které jsme nechali společně se sójovou omáčkou zkaramelizovat na pánvi. Mezitím jsme si rozlámali na drobné kousky dvě balení uzeného tofu, které jsme osmažili společně s cibulí. Na závěr jsme pomazánku dochutili česnekem, solí a pepřem a mohlo se podávat.

Autor: Eva Göthová

Jelikož tu máme podzim, kdy stále více lidí chodí do kaváren na kávu a dezert, tak jsme se rozhodili, že si nějaký ten kavárenský dortík uděláme. A to nepečený cheesecake. Jako první jsme si rozdrtili máslové sušenky, které jsme dali do sáčku a pomocí paličky na maso jsme je rozdrtili na prášek. Mezi tím jsme si rozpustili v hrnci máslo. Někdo míchal mascarpone, další zase tvaroh s cukrem. Dortovou formu jsme vyložili pečícím papírem. Máslo jsme smíchali spolu se sušenkami a dali naspod formy. Do tvarohu s mascarpone jsme nastrouhali citronovou kůru a přidali trochu vanilkového extraktu. Mezi tím jsme dali dortovou formu na 10 minut do lednice, aby nám sušenky ztuhli. Po deseti minutách jsme vytáhli dortovou formu, přidali mascarpone s tvarohem a nechali ztuhnout v lednici. Odpoledne jsme všichni měli ke svačině výborný citronový cheesecake.

Autor: Václav Plundrák

Jelikož se nám pomalu blíží zima, rozhodli jsme se ještě jednou pořádně protáhnout naše svaly a zjistit, kolik energie jsme dokázali načerpat přes léto ze sluníčka. Udělali jsme si dne 25. září v parku naproti stacionáře sportovní den, kam jsme pozvali i rodiče.

Na místě nás čekalo celkem 8 stanovišť. Jako první stanoviště bylo házení na koš a hned druhé bylo trefování se do brány. Třetí stanoviště bylo trochu náročnější, kdy se muselo na koloběžce nebo vozíku projet cesta kolem kuželů a zase zpět. Na čtvrtém bylo nezbytné mít dobrou mušku, jelikož bylo úkolem shodit všechny kuželky na zem. U pátého stanoviště bylo důležité mít ten správný švih a pohyb v zápěstí, aby se nám kruh pěkně zahákl na tyč. U šestého stanoviště byla potřeba síla v rukou, kdy jsme se navzájem přetahovali a zajišťovali, kdo má větší sílu. Sedmé stanoviště bylo pro ty odvážnější, kdy se skákalo přes švihadlo a u osmého bylo třeba hodně trpělivosti a pevnou ruku, jelikož se musel v naběračce přenést balónek na druhou stranu a dát ho do kelímku bez toho, aby za celou dobu dopadl na zem.

Sportovní den jsme si všichni užili a zjistili jsme, že máme na zimu spoustu síly. Na závěr proběhlo vyhlášení výsledků našich sportovců, všichni účastníci dostali diplom a medaili.

Autor: Václav Plundrák

Tento týden jsme šli ve dnech 20. a 21. září na výstavu do Technického muzea. Velká horka už pominula, takže cesta byla příjemná. Nejvíce se nám líbila výstava řemesel, koloniál a kuchyně.  Byly zde vystaveny předměty, které se dnes už nepoužívají. Některá řemesla dokonce už téměř zanikla. Povídali jsme si, které věci k jakým účelům dříve sloužili. Trochu jsme si zasoutěžili, protože jsme hádali, na co se předměty mohli používat. Dále se nám líbil orloj ve zmenšené podobě, který nám pracovník muzea uvedl do chodu. Před odchodem jsme se ještě posilnili na cestu ve vestibulu. Všem se nám v muzeu moc líbilo.

Autor: Ilona Šumberová

Na dnešní den se někteří hodně těšili. Měli jsme v plánu, sportovní dopoledne. Přišlo za námi 6 studentů z Církevní střední zdravotnické školy Grohova.

Ti si pro nás připravili hned několik soutěžních disciplín. Po svačině jsme se všichni řádně do sportování opřeli, jezdili jsme na koloběžkách, hráli jsme ping-pong, trénovali přesnost na hodu na koš a ve shazování ruských kuželek.

Dopoledne bylo moc fajn a závěrem jsme všichni dostali diplomy za plnění sportovních disciplín. Těšíme se, na příští podobné setkání.

Autor: Jan Valíček

Toto středeční odpoledne jsme ve stacionáři měli besedu o podzimní zahradě. Po dopoledni stráveném venku se odehrávala v teple naší jídelny. Sedli jsme si do kroužku a povídali si o tom, co se na podzim děje s přírodou. Pověděli jsme si, jaké plody můžeme sbírat nebo kam se odebírají ježci spát. Poslali jsme si listy různých stromů a řekli si něco o jejich plodech. Poté jsme si pověděli, co všechno budeme dělat na naší zahradě ve stacionáři toto roční období. Že sklidíme opadané ovoce a ořechy, vyplejeme záhonky a pomůžeme přírodě rychleji zazimovat. Byla to hezká příležitost si společně posedět a něco nového se dozvědět.

Autor: Eva Göthová

V úterý 18. září nás čekala canisterapie. Protože venku bylo příjemné počasí, rozhodli jsme se canisterapii strávit na zahradě stacionáře. Maryn už jsme všichni znali, proto jsme se nebáli ji pohladit, učesat jí kožich, dokonce jsme ji vedli na vodítku a dali pamlsek.

Maryn nám ukázala, jaké dokáže plnit povely, byla moc poslušná. Z návštěvy jsme měli obrovskou radost. Budeme se těšit na další společná setkání.

Autor: Jan Valíček

Je podzim. Letošní rok byl mimořádně bohatý na úrodu. I na zahradě našeho stacionáře se urodilo hodně šťavnatých jablek. Od našich dětských let máme všichni rádi jablečnou přesnídávku. Rozhodnutí bylo tedy jasné. Uvařili jsme si velikou dobrotu – jablečné pyré s pudinkem a piškoty. Všichni pomáhali. Někdo míchal pudink s cukrem, další loupali a krájeli jablka. Ostatní poctivě rozdělovali piškoty do misek. U vaření jsme si  procvičili i počítání. Aby to bylo spravedlivé a každý měl ve své misce stejný počet piškotů. Všichni si moc pochutnali. Nezůstal ani drobeček.

Autor: Radka Čadová

Chtěli jsme se rozloučit s létem a prázdninami, proto jsme si na čtvrtek 6. září pozvali rodiče a naše přátele a udělali jsme si na zahradě táborák. Po třetí hodině jsme slavnostně zapálili oheň a zábava mohla začít.

Opekli jsme si špekáčky, někteří z nás i chleba a pochutnali jsme si na dobrotách z naší zahrady a sladkostech, které k táboráku přinesli naši rodiče. Pracovník Tomáš hrál na kytaru a my jsme spolu s ním zpívali písničky.

Celé odpoledne se nám moc líbilo a doufáme, že se u ohně sejdeme i v příštím roce.

Autor: Jan Valíček

Nový bazén

Datum: 30. 6. 2019

Takové tepla, jaké jsou teď, jsme dlouho neměli. A tak jsme se rozhodli si je zpříjemnit a na naši zahradu jsme si pořídili menší bazén. Bazén jsme sice koupili, ale zapomněli jsme na pumpičku. To nás však neodradilo a foukali jsme ostošest, dokud jsme měli dech. Čas, který bychom strávili čekáním, než se bazén napustí, jsme využili k odpolední svačině a sledováním, jak se nám pomalu bazén plní. Někteří z nás se poté převlékli do plavek a šup do studené vody. Pocit chladu byl velice příjemný a osvěžující.

Autor: Václav Plundrák

Tvoření z plastových brček

Datum: 23. 6. 2019
Počasí nám nepřálo, a tak jsme si vymysleli kreativní tvoření na bytě. Měli jsme různé druhy plastových brček – tenké, tlustší, jednobarevné, pruhované. Slámky jsme si nastříhali na velmi malé kousky. Každý si vybral, jaké barevné kombinace se mu líbí. Kousky jsme poté vysypali mezi pečící papír a žehličkou jsme je zažehlili. Opatrně jsme placky vytáhli a nechali je vychladnout. Z některých jsme vystřihli kolečka a nechali si je jako podtácky na limonádu či kávu. Z jiných jsme vytvořili náušnice. Dvoje náušnice jsme zabalili a schovali k prodeji na některý z našich jarmarků. Také jsme si ze slámek vytvořili letní vázu. K tomu nám pomohla obyčejná sklenice. Tu jsme celou dokola oblepili slámkami, k tomu jsme použili tavnou pistoli. Poté už stačilo vázu jen ozdobit. Tvoření nás bavilo, nečekali jsme, na co vše se dají brčka využít.
Autor: Markéta Urbánková

Třešňová bublanina

Datum: 10. 6. 2019

Jó třešně zrály, zrovna třešně zrály… a my jsme se rozhodli, že si z nich upečeme koláč. Vybrali jsme červnovou klasiku – třešňovou bublaninu. Nejdřív jsme si udělali těsto z vajec, cukru, mouky, mléka a oleje. Pak jsme navrch dali vypeckované třešně. Po upečení jsme buchtu posypali moučkovým cukrem. Nakonec jsme si na této rychlé buchtě velmi pochutnali.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Údržba zahrádky

Datum: 9. 6. 2019

O každou se zahradu se musí pravidelně pečovat. Toho jsme si vědomi i my v Domově Božetěchova.  Jelikož nám dnes počasí přálo, rozhodli jsme se, že na naší zahradě opět trochu zapracujeme. Nejprve jsme ze záhonů vytrhali všechen plevel, a poté jsme navázali rajčata a hrášek na tyčky. Protože jsme měli na záhoncích ještě trochu místa, vysadili jsme i okurky. Nakonec jsme všechny záhony poctivě zalili. Teď už jen zbývá věřit, že naše snaha bude odměněna velkou úrodou.

Autor: Nicole Oliverová

Táborák

Datum: 8. 6. 2019

Jelikož nám počasí opravdu přeje, rozhodli jsme si udělat táborák a opéct si špekáček. Mezi tím, co pracovníci rozdělávali oheň, my jsme si chystali opékátka. S pomocí pracovníků jsme na ně napíchli každý svůj špekáček a honem s ním nad oheň. Každý z nás si špekáček opekl tak, jak ho má rád. Přitom jsme si povídali, smáli se, byla to paráda. Jako správní zálesáci jsme po dopečení špekáčků vzali do konve vodu a oheň jsme uhasili. Na byt jsme se vrátili s plnými břichy, spokojeně jsme odpočívali na gauči a přitom společně sledovali televizi.

Autor: Václav Plundrák

Bezový sirup

Datum: 7. 6. 2019
Protože máme na zahradě a všude kolem domu rozkvetlý bez, rozhodli jsme se, že si uděláme domácí bezový sirup. Natrhali jsme květy bezu a opláchli je. V hrncích jsme si dali vařit vodu s kyselinou citronovou. Po vychladnutí jsme do vody přidali bez a nechali jej 24 hodin luhovat. Druhý den jsme květy bezu přecedili, přidali cukr a dali opět vařit. Hlídali jsme, kdy se u dna začnou tvořit bublinky a přitom jsme sirup neustále míchali, aby se nám rozpustil cukr. Nakonec jsme již hotový sirup pomocí naběračky dávali do sklenic. Už se moc těšíme, až budeme moct sirup ochutnat.
Autor: Václav Plundrák

Den dětí v knihovně a výstava aut

Datum: 1. 6. 2019

První červnový den jsme se vydali navštívit knihovnu Jiřího Mahena, kde se konala akce „Máme rádi Afriku“. V knihovně jsme si prohlédli fotografie a poté nám pracovnice knihovny ukázala různé africké hudební nástroje a předvedla nám, jak se na ně hraje. Ukázka to byla velmi zajímavá, některé nástroje pro nás byly neznámé a zvláštní. Po ukázce jsme si mohli společně na nástroje zahrát, to nás moc bavilo. Po návštěvě knihovny jsme šli na Náměstí Svobody, kde se sjelo mnoho automobilových veteránů. Byla to skutečná podívaná.

Autor: Andrea Prokopová

Druhá oslava narozenin

Datum: 29. 5. 2019

V měsíci květnu se nám sešly na bytě dvoje narozeniny. Jednu oslavu již máme za sebou, nyní nás čekala druhá. Všichni jsme oslavenkyni popřáli a předali jsme jí dárky a malované přání s oblíbeným motivem Želvy Ninja. Oslavenkyně také dostala speciální dort. Na její přání byl duhový – každá část patra měla jinou barvu. Všichni jsme se sešli v kuchyni u stolu, ochutnali jsme narozeninový dort a další občerstvení a připili jsme si šampaňským. Oslavenkyně měla ze všech dárků i dortu radost, takže se nám i druhá oslava narozenin velmi vydařila.

Autor: Markéta Urbánková

Kokosové brownies

Datum: 26. 5. 2019

O víkendu jsme dostali chuť na kokosovou buchtu, ale ne na jen tak obyčejnou. Nejdříve jsme si na internetu našli speciální recept, všechno jsme podle něj nakoupili a pustili se do přípravy. Z čokolády, vajec, másla a mouky jsme upekli brownies. Poté jsme udělali kokosovou vrstvu ze strouhaného kokosu, másla a bílků. Vše jsme ještě na chvíli zapekli v troubě. Nakonec jsme celé brownies polili čokoládou. Po vychladnutí jsme si na této jedinečné buchtě pochutnali.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Zahájení táborákové sezóny

Datum: 25. 5. 2019

Poslední květnový víkend nám přálo počasí. Proto jsme se rozhodli, že si na zahradě uděláme táborák a opečeme si špekáčky. Zatímco nám pracovník rozdělával oheň, my jsme pozalévali naše záhonky. Pak už jsme si napíchli špekáčky na vidlice a opekli jsme si je tak, jak kdo má rád. Táboráky máme moc rádi, protože spolu vždy strávíme hezký čas. Letos jsme tímto odstartovali táborákovou sezónu a už se těšíme na další opékání.

Autor: Andrea Prokopová

Oslava narozenin

Datum: 19. 5. 2019

Dnes měl jeden z našich uživatelů svůj velký den, je zase o rok starší, a to se musí oslavit. Všichni jsme mu zazpívali narozeninovou píseň v doprovodu kytary. Spolubydlící mu dokonce zazpívala na mikrofon písničku jen pro něj. Každý z nás mu poblahopřál a od každého dostal nějaké dobroty. Poté jsme si bouchli rychlé špunty a dali si přípitek. Na stole nesměl chybět také narozeninový dort s motivem tygra, kterého má oslavenec nejraději. Dort všem moc chutnal. Bylo pěkné se společně sejít a narozeniny oslavit.

Autor: Monika Antoniaková

Výlet do Bílovic

Datum: 18. 5. 2019

Po studeném týdnu se počasí umoudřilo a vykouzlilo nám nádherný víkend. Bylo by škoda toho nevyužít. Vyrazili jsme tedy na výlet vlakem do nedalekých Bílovic. Vlak měl zpoždění, proto jsme jeli rychlíkem. Byl to velký vlak, do kterého se nastupuje vysokými schody. Nakonec jsme všichni zvládli nástup i výstup a mohli jsme z nádraží vyrazit směr Janáčkova studánka. U studánky jsme ochutnali pramenitou vodu a pokračovali dále k jezírku na Kuním potoce. V jezírku bylo nejméně milion malých pulců. Vysvětlili jsme si, že z nich vyrostou žáby. Na lavičce jsme si snědli svačinky a při tom se kochali svěží zelení. Po cestě zpět jsme v řece Svitavě viděli blýskající se rybky. Cesta do Králova pole už šla hladce a my se vrátili hladoví a plní zážitků z vydařeného výletu.

Autor: Taťána Ondrušová

Den otevřených dveří ČT a koncert

Datum: 8. 5. 2019
Na státní svátek jsme se vydali do Líšně, kde se konal Den otevřených dveří České televize s koncertem Petra Bende. Prohlídku studia jsme sice nestihli, ale to nám nevadilo. Podívali jsme se, co nabízely tamější stánky a v jednom z nich jsme si vyrobili papírovou Večerníčkovu čepici. Poté jsme se vyfotili se samotným Večerníčkem, na fotce nám zapózoval i známý Jů. Následně začal koncert Petra Bende, na který jsme se tolik těšili. Koncert jsme si moc užili, po rozpačitých začátcích jsme si i zatančili. Poté jsme si ještě sedli a na zahřátí si dali kávu. Koncert se nám moc líbil a těšíme se zase někdy na další.

Autor: Andrea Prokopová

Výlet na hrad Veveří

Datum: 4. 5. 2019

V sobotu jsme se v dopoledních hodinách vydali na malinký výlet k hradu Veveří ležící na řece Svratka. V útrobách hradu se konala akce s názvem „Ochutnej Česko“. Počasí nám přálo a v rámci této akce jsme mohli ve stáncích ochutnat mnoho dobrého jídla. Nejvíc ze všeho nás však zaujala soutěž o největšího jedlíka. Tento výlet jsme si velmi užili a domů jsme se vraceli s dobrou náladou.

Autor: Jakub Havlíček

Sázení na zahradě

Datum: 25. 4. 2019

Už bylo na čase se pustit do sázení zeleniny na naší zahrádce. Měli jsme připravené rajčata, kedlubny, hrášek, cuketu, ředkvičky, červenou řepu a fazole. Rajčata a kedlubny jsme měli vypěstované od semínka doma v květináčích. Vyrostly nám krásné sazeničky, které jsme přesadili do záhonků. Rajčatům jsme navíc přidali jako oporou ocelové tyčky. Poté jsme zasadili ostatní zeleninu a zem jsme pořádně udusali, aby nám semínka nevyplavila voda. Nakonec jsme vše pečlivě zalili. Po práci jsme si dali domácí limonádu a odpočívali jsme na houpačce. Krásně nám svítilo sluníčko, mohli jsme si tak vychutnávat první jarní dny.

Autor: Václav Plundrák

Velikonoce

Datum: 22. 4. 2019
Velikonoční svátky jsou za námi a my v Domově Božetěchova jsme si je pořádně užili. V sobotu jsme si upekli mazanec, který se nám moc povedl, a druhý den jsme ho s chutí posnídali. V neděli jsme si podle tradice zase upekli malého beránka. V pondělí nesměla chybět mrskačka, kdy kluci tradičně vymrskali pomlázkou holky a za odměnu dostali připravené ozdobené vajíčka a něco sladkého na zub.
Autor: Václav Plundrák

Výlet do Soběšic

Datum: 20. 4. 2019

Bylo krásné počasí a tak jsme vyrazili do přírody. Tentokrát po stopách naučné stezky ,,U jezírka“. Udělali jsme si pěknou procházku a dozvěděli jsme se i spoustu zajímavých informací. Třeba, která zvířata obývají les a kdo to vlastně je brouk kůrovec. Nejvíce se nám líbil dendrofon, který nám při úderu paličkou nebo vhození kamínků rozezněl zvuky stromů.

Autor: Monika Antoniaková

Přírodní barvení vajíček

Datum: 19. 4. 2019
Jaké by byly Velikonoce bez barvení vajíček? Tento rok jsme raději, než po barvách z obchodu, sáhli po barvách přírodních. Červené zelí nám vajíčka obarvila namodro a žlutou barvu nám udělala kurkuma. Nejdřív jsme nakrájeli zelí, mezi ně jsme poskládali vajíčka a zalili je vodou. Nezapomněli jsme ani na ocet. Vajíčka jsme po uvaření nechali v nálevu až do večera. S kurkumou to bylo snazší, stačilo par lžic smíchat ve vodě a vajíčka byla krásně žlutá. Po vysušení jsme vajíčka ještě dozdobili. Žluté jsme postříkali bílou barvou, modré vajíčka bílou a černou barvou, což nám vytvořilo krásný vzhled hvězdné oblohy.
Autor: Jaroslava Kurilcová

Zelený čtvrtek
Datum: 18. 4. 2019
K Velikonocům patří i typická zelená barva, v jejímž duchu se tradičně nese Zelený čtvrtek. Ani my v Domově Božetěchova jsme na tento zvyk nezapomněli a dopřáli jsme si tento den hned dvě zelené pochoutky. První byla omáčka z kopřiv. Nejprve jsme na zahradě natrhali čerstvé kopřivy. Ty jsme poté omyli, nakrájeli a podusili s cibulkou na pánvi. Poté jsme k nim přidali mléko, tavený a strouhaný sýr, česnek a koření. Následně nám mixovaním vznikla jemná omáčka, kterou jsme přelili těstoviny. Jako dezert jsme si udělali Matchamisu, což je vlastně tiramisu se zeleným čajem, díky němuž získává zelenou barvu – a o to nám právě šlo. Jeho příprava je lehká. Do těsta jsme přidali matcha zelený čaj. Upečené těsto jsme rozpůlili a navrstvili mascaropne krém. Celý dezert jsme ještě poprášili Matcha čajem. Bylo to zajímavé zpříjemnění tradičního svátku. Jsme si jistí, že se k oběma jídlům vrátíme, a to bezpochyby daleko dříve, než příští Velikonoce.
Autor: Nicole Oliverová, Jaroslava Kurilcová

Hudební neděle
Datum: 14. 4. 2019
Venku bylo deštivo, a tak jsme si zpříjemnili neděli písničkami. Udělali jsme si v kuchyni místo a připravili si potřebné hudební nástroje – djembe bubny, kytaru, mikrofon, dešťovou hůlku, cajon, dřevěná dřívka a další. Přišel za námi na návštěvu bratranec od pracovnice – Kryštof. Ten přinesl cajon (kachón) – dřevěný „buben“, na kterém se obkročmo sedí a bubnuje se buď zepředu na ozvučnou desku, nebo na její hranu. Moc se nám líbil, měl hezky zbarvený zvuk. Pracovník nás doprovázel na kytaru i trumpetu. Zpívali jsme, hráli na nástroje a tančili. Užili jsme si skvělé odpoledne. Ne nadarmo se říká, že je hudba lék.
Autor: Tomáš Bracek, Markéta Urbánková

Návštěva planetária

Datum: 13. 4. 2019

I přes nepřízeň počasí jsme se rozhodli, že se druhou dubnovou sobotu vydáme podívat na Kraví Horu a do planetária. Z parku jsme si vyšlápli kopec k planetáriu a tento výšlap stál opravdu za to – venku byla k vidění spousta věcí a přístrojů, které jsme si mohli vyzkoušet. Nejvíce nás zaujala Pixelová stěna, kde jsme otáčeli krychličkami a uspořádali jejich barevné strany podle své fantazie. Vznikaly nám tím zajímavé obrazce. Poté jsme si udělali vycházku přes park a tento výlet jsme završili sladkým zákuskem v kavárně. Ani mrholení nám nepřekazilo radost z výletu a jsme rádi, že jsme se prošli na čerstvém vzduchu.

Autor: Markéta Urbánková

Návštěva jarního jarmarku v Mokré Hoře

Datum: 30. 3. 2019

Poslední březnovou sobotu jsme zavítali na jarmark do Mokré Hory. Byl krásný slunečný den, jaro už je opravdu tu. Na jarmarku se prodávaly i naše výrobky, které jsme vyráběli na bytě a dílnách. Mohli jsme si zkusit vyrobit věnečky z proutí, které jsme ozdobili stuhami a papírovými dekoracemi. Také jsme vyráběli ovečky z papírových ruliček, proutí a vlny. Jako sladkou odměnu jsme dostali domácí koblížky a výborný kopřivový sirup. Účast zde byla hojná, moc se nám tu líbilo a příští rok vyrazíme zase.

Autor: Markéta Urbánková

Rýmovníkový sirup

Datum: 31. 3. 2019

Krásný slunný den jsme si zpříjemnili výrobou domácího sirupu z pokojové rostliny zvané rýmovník. Podle receptu z internetu jsme si den dopředu přichystali výluh z listů rýmovníku s jedním citrónem a pomerančem. Druhý den jsme vše scedili a rozvařili s cukrem. Hotový sirup jsme si po vychladnutí ředili vodou. Pochutnali jsme si a snad to přispělo i našemu zdraví, protože rostlina rýmovník má i léčivé účinky. Pro úplnou pohodu dne jsme ještě upekli jablečnou bábovku a vše jsme si společně vychutnali při posezení na zahradě.

Autor: Michaela Hlaváčová

Domácí čokoládová pěna

Datum: 23. 3. 2019

Dostali jsme chuť na sladké, a jelikož je teď všude v obchodech spousta krásně červených jahod, naplánovali jsme si, že si ukuchtíme domácí čokoládovou pěnu s jahodami. Nachystali jsme si na linku potřebné ingredience. První z nás dal na dno misek jahodovou marmeládu a pokladl ji kousky jahod. Druhý mezitím rozehřál mléčnou a hořkou čokoládu ve vodní lázni, kterou poté smíchal se žloutky. Pěnu jsme spojili s vyšlehanou šlehačkou a nalili ji do misek. Po zatuhnutí jsme vršek ozdobili čerstvými jahodami a malými sněhovými pusinkami. Dezert jsme si dali ke svačině, byl lahodný. Těšíme se, až také budeme mít na zahradě svoji úrodu jahod.

Autor: Markéta Urbánková

Lžičky z fimo hmoty

Datum: 11. 3. 2019

Napadlo nás, že bychom si zase mohli vyrobit něco pěkného z fimo hmoty. Z minulého roku máme ve vyrábění lžiček už praxi, tak jsme se pro ně rozhodli i nyní. Tentokrát jsme lžičkami udělali radost nejen sobě, ale potěšíme jimi i návštěvníky našeho Velikonočního jarmarku.

Autor: Monika Antoniaková

Pečení Margot buchty

Datum: 27. 2. 2019

Odpoledne jsme měli chuť na něco dobrého, a tak jsme se rozhodli, že si něco sami upečeme. Napadlo nás využít čokoládu Margot. Připravili jsme si těsto na klasickou buchtu a do ní jsme Margot nastrouhali. Při práci nám pomohl nový kuchyňský robot. Pracuje se s ním výborně. Buchtu jsme po upečení polili horkou čokoládou, která přidala na její lahodnosti. Na jedinečnou chuť této buchty určitě nezapomene. Dobře jsme si na ní pochutnali a bezpochyby si ji upečeme znovu.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Oslava narozenin

Datum: 13. 2. 2019

Den před Valentýnem jsme oslavili narozeniny naší uživatelky. A na žádné pořádné oslavě nesmí přeci chybět dort, dárky a šampus. Oslavenkyně byla v dobré náladě, dort se jí velice líbil. Byly v něm zapíchané obrázky Krtečka, spousta ovoce a navíc byl zdravý – celý z mrkve. U oslavy nesměli chybět ani rodiče uživatelky a její bratr. Všichni jsme jí popřáli, předali dárky a společně sledovali, jak oslavenkyně sfoukla svíčky na dortu. Snad se jí její narozeninové přáníčko splní. Oslavu jsme si všichni moc užili, jídla a pití bylo hodně. Nejdůležitější ale je, že jsme strávili tyto příjemné chvíle všichni společně. Už se těšíme na další oslavu.

Autor: Markéta Urbánková

Výroba valentýnských broží

Datum: 12. 2. 2019

Svátek zamilovaných jsme se rozhodli oslavit i v našem Domově. Přichystali jsme si pro naše nejbližší milé překvapení v podobě srdíčkových broží. Nejdříve jsme si koupili modelovací hmotu fimo a háčky na zapínání. S fimem jsme se hráli jako s plastelínou. Práce nás hodně bavila. Jednotlivé pramínky jsme spolu splétaly a vytvářely zajímavé barevné kombinace s texturou pleteniny. Pak jsme si vyřízli brože do tvaru srdíčka. Ty jsme připevnili k zapínání a v troubě upekli. Po zchlazení ve studené vodě jsme je pořádně osušili a nakonec ozdobně zabalili. Taky jsme k nim napsali milé věnování. Těšíme se jako brožemi uděláme radost.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Výroba veselých rámečků

Datum: 4. 2. 2019
Rozhodli jsme se, že si každý ve svém pokoji vystavíme fotografie, které nám budou připomínat naše blízké nebo události, které jsme zažili. Fotografie jsme chtěli mít pěkně ozdobené, takže jsme k nim připravili veselé rámečky. K dispozici jsme měli plastové rámečky a speciální fixy, kterými se dá malovat na plast, hliník, keramiku apod. Každý si vyzdobil rámeček dle svého vkusu a uvážení. Do rámečku jsme vložili naše fotky. Barva se musela nechat alespoň 8 hodin schnout. Poté jsme si už rámečky mohli vystavit v pokojích – někdo na parapet, jiný zase na skříň. Máme radost, že se nám všem povedly.

Autor: Markéta Urbánková

Výroba proutěného koše

Datum: 10. 2. 2019

V neděli 10. 2. jsme s našimi uživateli v Domově pletli proutěný koš. Někteří uživatelé vystudovali tříletý obor Zpracovatel přírodních pletiv (Košíkářské práce) na místní střední škole Rooseveltka Brno. Zavzpomínali a oprášili si tak své dovednosti. Koš jsme pletli společně se třemi uživateli, každý z nich se tedy částečně podílel na výsledném výrobku.

Autor: Jan Sobota

Kino

Datum: 9. 2. 2019

Naši uživatelé si přáli navštívit velké kino, kde si mohou dát popcorn. Jeden víkend jsme tedy takové kino navštívili – multikino Velký Špalíček. Vybrat film nebylo lehké, nakonec jsme však objevili českou komedii Ženy v běhu, která zaujala všechny. A také se všem líbila. Koupili jsme si popcorn a u filmu jsme se velmi nasmáli. Byla to zábava.

Autor: Monika Antoniaková

Domácí džus

Dne: 20. 1. 2019

V mrazivém zimním počasí je třeba doplňovat vitamíny, proto jsme se rozhodli udělat si domácí pomerančovo-mrkvový džus. Podívali jsme se na internet, našli recept na džus a pustili jsme se do toho. Nejdříve jsme si pokrájeli pomeranče a mrkev na menší kousky, které jsme poté spolu s kyselinou citrónovou povařili. Svařili jsme také 6 litrů vody s cukrem. Po vychladnutí jsme ovocnou smět rozmixovali a přecedili. Nakonec jsme ovocnou směs spojili se sladkou vodou a bylo hotovo. Náš džus jsme rozdělili do lahví a uskladnili v lednici. Džus se nám velmi povedl a jistě bude co nevidět pryč.

Autor: Andrea Prokopová

Domácí pribináčky

Datum: 19. 1. 2019

V sobotu jsme se pustili do výroby domácích pribináčků. Všichni v Domově mají pribináčky z obchodu velmi rádi, tak proč si nevyrobit domácí. Výroba nemohla být jednodušší – stačilo smíchat tvaroh, smetanu, moučkový cukr a vanilkový cukr, vyšlehat šlehačem a bylo hotovo. Pro milovníky čokoládových pribináčků jsme do několika misek přimíchali kakao. Všechny jsme ozdobili kouskem čokolády, která chuť ještě vylepšila. Na domácím jednoduchém dezertu jsme si moc pochutnali.

Autor: Petra Jabůrková

Pohybové aktivity

Datum: 17. 1. 2019

Protože pohyb tělu prospívá, tak jsme se opět rozhodli, že si zacvičíme. Prvně jsme se rozpohybovali a uvolnili skákáním na balóně, poté jsme si dali rozcvičku celého těla a následně vyzkoušeli míčkovou masáž, která se všem líbila. Ten komu se chtělo, tak si ještě zajel na rotopedu nebo motomedu. A abychom si ještě více zpříjemnili atmosféru, pustili jsme si k tomu CD s taneční hudbou. Užili jsme si spoustu zábavy a zároveň jsme si protáhli naše těla.

Autor: Monika Antoniaková

Výlet do tišnovského muzea

Datum: 12. 1. 2019

Jako minulý rok, tak i letos jsme se vydali vlakem na výlet do nedalekého Tišnova. Zavítali jsme opět do Muzea města Tišnova (Müllerův dům), kde probíhá výstava s názvem TECHNICKÁ HRAČKA VČERA A DNES. K vidění byly české technické hračky po roce 1918 a součástí expozice bylo také funkční modelové kolejiště Milana Sáblíka. Nacházela se zde i herna, kde bylo možné si s hračkami pohrát (Cheva, Merkur). V horním patře muzea se nám velice líbil obraz, na kterém bylo namalováno město Tišnov. Také zde byla spousta krásných věcí z původního kostela (soška panenky Marie apod.). Naši prohlídku jsme završili návštěvou kavárny, která se nachází v muzeu. Káva a dort byly vynikající a pro nás to byla, jak se říká, sladká tečka na konec.

Autor: Markéta Urbánková

Vyrábíme PF 2019

Datum: 1. 1. 2019

Jak na nový rok, tak po celý rok. My jsme tedy ani první den v roce nechtěli zahálet a po tradičním obědě, kdy jsme si pochutnali na čočce na kyselo, aby nám přinesla hojnost po celý rok, jsme se pustili do vyrábění. Chtěli jsme vytvořit něco milého pro radost rodičům a vedoucím. Jako motiv jsme si vybrali andílky, které jsme na křidýlkách ozdobili nápisem PF 2019. U vyrábění jsme si povídali o tom, jak je důležité zdraví. Drobného andílka s přáním všeho dobrého do Nového roku 2019 jsme pak všem předali.

Autor: Taťána Ondrušová

Silvestr a narozeninová oslava

Datum: 31. 12. 2018

Silvestr 2018 byl v našem Domově speciálním dnem. Slavili jsme narozeniny a současně i poslední den v roce. Začalo to obědem, kdy jsme si dopřáli pizzu. Pak jsme společně upekli čokoládový dort plněný máslovým krémem a lesními plody. Oslavenec sfoukl svíčky, rozbalil dárky a spolu jsme si připili nealkoholickým šampaňským na jeho zdraví. Pak jsme se pustili do přípravy silvestrovského pohoštění. Udělali jsme si obložené chlebíčky s vlašským salátem, šunkou, salámem, vajíčkem a okurkou, jak se na Silvestra patří. Taky jsme si udělali z rohlíku jednohubky, které jsme namazali domácí tuňákovou pomazánkou a ozdobili je ředkvičkou. Nezanedbali jsme ani nákupy, měli jsme dostatek šampaňského, také brambůrky, tyčinky a naše domácí cukroví. Večer jsme si společně na této hostině pochutnali a u sklenky šampaňského jsme si popřáli jen to nejlepší do nového roku. Věříme, že bude ještě lepší, než ten předchozí.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Věnečky z odpalovaného těsta

29.12.2018

I po Vánocích jsme pokračovali ve vánočním mlsání. V tento den jsme se rozhodli pro věnečky z odpalovaného těsta. Nejdříve jsme si rozpustili rostlinný tuk ve vodě, pak jsme přidali mouku. Těsto jsme chvíli odpalovali, a pak zašlehali vajíčka. Do plnícího sáčku s ozdobnou špičkou jsme dali těsto.  Z něj jsme na plechu tvarovali kolečka a dali je péct. Dívali jsme se, jak věnečky krásně v troubě rostou.  Následně jsme si z pudinků udělali vanilkový krém, kterým jsme podélně rozpůlené věnečky plnili. Nakonec jsme je polili karamelovou polevou. Přes noc jsme je nechali odležet a na další den jsme si na věnečkách společně pochutnali.

Autor:  Jaroslava Kurilcová

Vánoce na bytě

Datum: 24. 12. 2018

Štědrý den se v Domově nesl v duchu klidu a pohody. I když venku nebyl sníh, dobrou náladu a radost z přicházejícího večera nám dělaly vánoční koledy. Nedočkavost z příchodu Ježíška, nesoucí se celým dnem, vyvrcholila, když jsme po setmění zasedli ke štědrovečernímu stolu. Na večeři jsme si připravili tradiční bramborový salát s trochu netradičními rybími prsty. Aby k nám Ježíšek trefil, nechali jsme v okně rozsvícené vánoční hvězdičky. Atmosféra byla o to krásnější, když jsme všude zhasli a v bytě nám svítil pouze stromeček. Po nějaké době se ozval zvuk cinkajících rolniček. Pod stromečkem nás čekali krásné dárky, avšak první otázkou bylo „Kde je ten Ježíšek?“. Celý den jsme si perfektně užili, radost z dárků byla tak velká, že se slovy dá jen těžko popsat.

Autor: Michaela Hlaváčová

Domácí vaječný likér

Datum: 23. 12. 2018

Den před Štědrým dnem nás napadlo, že bychom si mohli společně udělat nealkoholický vaječný likér. Nachystali jsme si potřebné ingredience – vejce, salko, neslazené zahuštěné mléko, vanilkový cukr a plnotučné mléko. Vše jsme společně mixovali, dokud se netvořila pěna. Likér jsme nalili do připravených sklenic, které jsme si popsali a ozdobili stužkami. Samozřejmě jsme dílo ihned ochutnali, likér byl výborný. Přidali jsme si ho i do kávy, které dodal krémovou a vánoční chuť.

Autor: Markéta Urbánková

“Černá hodinka” – čtení při svíčkách

Datum: 10. 12. 2018

V pondělí 10. prosince jsme si udělali „černou hodinku“. Počkali jsme, až se setmí, pozhasínali jsme všechna světla a zapálili jsme v jídelně několik svíček. Poté jsme si předčítali brněnské pověsti z knížky Pod brněnskými věžemi. Pověsti byly i trochu strašidelné, což se nám líbilo. V předčítání jsme se různě střídali. “Černá hodinka” byla příjemná chvíle zastavení a klidu.

Autor: Petra Jabůrková

Narozeninová oslava

Datum: 10. 12. 2018

V pondělí 10. prosince jsme měli narozeninovou oslavu dvou uživatelů. Všichni jsme oslavencům popřáli a předali jim dárky, ze kterých měli velkou radost. Pochutnali jsme si na narozeninovém dortu a dalších dobrotách. Také jsme si otevřeli slaďoučké nealkoholické šampaňské. Po narozeninovém občerstvení jsme si pustili písničky a společně jsme až do večera tancovali. Oslava se všem moc líbila.

Autor: Petra Jabůrková

Pečeme vánoční cukroví

Datum: 9. 12. 2018

Druhou prosincovou neděli jsme si navodili vánoční atmosféru – zapálili jsme druhou svíčku na adventním věnci a udělali si těsta na perníčky a linecké cukroví. Po jejich uležení jsme si těsta rozváleli a vykrajovali jsme formičkami tvary. Formičky jsme měli vánoční – stromečky, kapra, kostelík, andílka, kometu a zvoneček. Perníčky jsme po upečení a vychladnutí ozdobili cukrovou polevou a lentilkami. Do lineckého těsta jsme přidali mrkev, která těsto krásně zvláčnila a zároveň bude cukroví o trochu zdravější. Kousky jsme k sobě slepovali rybízovou marmeládou. Cukroví jsme uložili do krabice a dali je do chladna uležet. Sbíhali se nám všem sliny, takže jsme neodolali a naše dílo ochutnali. Cukroví se povedlo a už se těšíme na svátky.

Autor: Markéta Urbánková

Mikuláš

Datum: 5. 12. 2018

Venku se už setmělo a v bytě panovala sváteční nálada. V tom se z chodby ozval zvoneček a také řinčení řetězu. Už jsou tady! Mikuláš, čert i anděl se za námi přišli podívat. Všichni jsme byli napjatí, jestli bude pytel brambor nebo nějaká odměna. Každý musel Mikuláši předvést, co umí. Někdo zpíval, někdo namaloval obrázek, došlo i ke hře na harmoniku. Mikuláš i letos přimhouřil oko nad našimi drobnými prohřešky a štědře nás obdaroval. A čertisko? Pořádně nás postrašil, ale ani letos si s sebou nikoho vzít nechtěl.

Autor: Taťána Ondrušová

Zimní výzdoba bytu

Datum: 1. 12. 2018

Dnes nám za oknem začalo sněžit. Bylo už načase atmosféru zimy přinést také do Domova. Všichni jsme přidali ruku k dílu. Z tmavého a světlého modrého papíru jsme vystřihli vločky. Práce nás moc bavila.
Také jsme oprášili pár ozdob z minulého roku a ozdobili jsme i malý vánoční stromeček.  Třešničkou na dortu byl adventní kalendář. Ten jsme si udělali z papírových ruliček od toaletního papíru. Ruličky jsme barevně ozdobili, přidali jsme na ně čísla a mašličky a naplnili je dobrůtkami. Nakonec jsme ruličky pověsili na větev, kterou jsme našli na naší zahradě. Jsme rádi, že máme vánoční atmosféru také u nás v Domově.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Výroba adventního věnce

Datum: 29. 11. 2018

Vánoční svátky se nám blíží a to nás přimělo k výrobě adventního věnce. Polystyrenový korpus jsme pečlivě ovinuli chvojím. Poté jsme ho ozdobili čtyřmi červenými adventními svíčkami, mašlemi a sušenými plátky jablka a pomeranče. Vůně chvojí nám teď každý den připomíná blížící se čas Vánoc. Těšíme se, až se na našem věnci rozhoří všechny čtyři svíce.

Autor: Michaela Hlaváčová

Vánoční stromečky z bavlnky

Datum: 23. 11. 2018

Na konci listopadu jsme v Domově Božetěchova hodně tvořili. Čeká nás jarmark a vánoční trhy, kde budeme naše výrobky prodávat. Rozhodli jsme se vyrobit stromečky z bavlnky. Postup výroby je jednoduchý. Polystyrénový kužel jsme si obalili potravinářskou fólií a poté jsme do něj zapíchali špendlíky. Bavlnku jsme si namočili do lepidla a následně jsme ji kolem kuželu různě omotávali. Když byl stromeček dostatečně omotaný, nechali jsme ho jeden den schnout. Další den jsme vyndali špendlíky a vyjmuli jsme polystyrénový kužel. Vytvořené bavlnkové stromečky jsme pak ozdobili dle naší fantazie a libosti. Výroba stromečků se nám líbila a myslíme si, že výsledek se povedl.

Autor: Andrea Prokopová

Výroba adventních svícnů

Datum: 23. 11. 2018

Tento rok jsme se rozhodli udělat adventní svícny trochu jinak. Místo tradičního věnce jsme použili opracovanou část větve. Nejprve jsme do dřeva s dopomocí pracovníka vyřezali kruhy, do kterých budou patřit čtyři skleněné láhve se svíčkami. Láhve jsme pořádně umyli a zbavili etiket. Pak jsme je pro efekt polili voskem.  Do lahví jsme vložili větvičky rozmarýnu nebo chvojí. Jedna láhev bude speciální, místo chvojí bude mít světélka. Vystřihli jsme si z papíru čísla, které jsme poté nastříkali zlatým sprejem a připevnili jsme je na láhve. Celé jsme to dozdobili kousky badyánu, skořice, šiškami a peříčky. Adventní svícny budeme prodávat na vánočním jarmarku. Těšíme se, jak někomu tímto svícnem uděláme radost.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Výroba vánočních přání

Datum: 22. 11. 2018

K Vánocům neodmyslitelně patří překvapení. Proto jsme se rozhodli, že uděláme našim blízkým radost, a kromě dárku jim věnujeme i milé přání. Nejdřív jsme si na papír obkreslili naši ruku. Tu jsme sami, nebo s dopomocí pracovníka vystřihli, a byl z ní vánoční stromeček. Poté jsme ji přilepili na barevný papír a vánočně ozdobili. Se třpytkami jsme nešetřili, byla to zábava. Uvnitř přání se skrývá hezké překvapení. Těšíme se, až naše přání svým blízkým předáme.

Autor: Jaroslava Kurilcová

I pečující se baví

Datum: 24. 11. 2018

V sobotu 24. 11. 2018 se v Café Práh v Galerii Vaňkovka konala akce pro pečující a jejich blízké, kterou pořádala Unie pečujících. Rozhodli jsme se akci také navštívit a užít si víkendové odpoledne. Na místě jsme se setkali se svými rodinami, měli jsme možnost ochutnat různé dobroty, zazpívat si s folklorní kapelou Stromy a prohlédnout si proběhlou fotosoutěž Dobré světlo pečujícím, my žijeme! Společně strávené odpoledne se nám velmi líbilo.

Autor: Jakub Havlíček

Vánoční andělé

Datum: 10. 11. 2018

V sobotu 10. listopadu jsme vyráběli vánoční anděly na nadcházející vánoční jarmark. Koupená polystyrenová “těla” andělů jsme natřeli lepidlem, omotali motouzem a nechali zaschnout. Potom jsme už jen nastříhali různobarevné stuhy, kterými jsme anděly ozdobili. Vyrobili jsme jim i křídla, která jsme jim na záda upevnili barevnými špendlíky.

Autor: Petra Jabůrková

Zimní skřítci

Datum: 17. 11. 2018

Zima se nám neúprosně blíží. Ráno je za okny mráz a je na čase vytáhnout rukavice a teplé čepice! V takové zimě jsme se rozhodli, že si vyrobíme buclaté zimní skřítky. Nachystali jsme si potřebný materiál – těla skřítků jsme tvořili z ponožek se zimními motivy, naplnili jsme je rýží, nalepili skřítkům vousy a z druhé části ponožky jsme vytvořili čepici. Jednomu skřítku jsme vyrobili nožky, na kterých má teplé zimní sněhule. Druhá – paní skřítková, má zase světlé copánky. Hotové skřítky jsme si vystavili do poliček vedle televize. Hned je ta ZIMA veselejší.

Autor: Markéta Urbánková

Výroba vánočních svíček

Datum: 15. 11. 2018

Venku se už ochlazuje, tma je dříve a za chvíli jsou tady Vánoce. Abychom všechno stíhali, tak jsme pomalu začali vyrábět dárky. Dnes to byly domácí svíčky. Nejprve jsme si ve vodní koupeli rozpustili parafín, do kterého jsme přidali voskovky požadované barvy. Když se nám vosk rozpouštěl, tak jsme si nachystali sklenice, do kterých jsme nalepili knoty. Vosk jsme do nich nalili, naklonili je a počkali, až vše ztuhne. Opakovali jsme to, až do úplného naplnění sklenic. Už teď se těšíme, až si některou svíčku zapálíme a uděláme si hezkou atmosféru. Věříme, že svíčkami uděláme také radost našim blízkým.

Autor: Jaroslava Kurilcová

Hudební den

 

Datum: 3. 11. 2018

Na sobotu 3. listopadu jsme se domluvili, že si v Domově uděláme hudební den. Protože dva uživatelé nacvičují vánoční hudební představení, tak byl hudební den zaměřený hlavně na trénink jejich vystoupení. Uživatelé trénovali u kytary, ale i u počítače. Zpívali současně s originálem a učili se, kde udělat pauzu, kdy začít zpívat a podobně. Ostatní uživatelé dělali obecenstvo, ale potom si zabrnkali i na kytaru. U nacvičování jsme se všichni bavili a bylo to příjemně strávené odpoledne.

Autor: Petra Jabůrková

Výroba draka

Datum: 26. 10. 2018

Máme opět podzim a k podzimu patří také pouštění draka, proto jsme se rozhodli jednoho takového vyrobit. Museli jsme prvně vytvořit ze dřívek konstrukci, kterou jsme silně upevnili. Tělo draka je tvořené z transparentního papíru. A aby byl veselý, tak jsme mu nalepili oči a úsměv, na ozdobu jsme vystříhali také třásně a napletli mašličky na provázek. Téhož dne jsme vyrazili i s drakem na Kraví horu, ale bohužel nebylo tolik větrno, tak nám drak neletěl, ale až půjdeme na procházku a bude foukat vítr, tak už předem víme koho vzít s sebou.

Autor: Monika Antoniaková

Domácí moštování

Datum: 21. 10. 2018

Na zahradě máme krásnou jabloň. I letos nás obdarovala výbornými jablíčky. Jednu říjnovou neděli jsme jablka posbírali a vyrobili si zdravý a voňavý mošt. Všichni při výrobě pomáhali. Někdo sbíral, někdo krájel a moštoval a jiný zase odnesl odpad na kompost. Práce bylo hodně, ale celé odpoledne jsme si u výroby povídali a měli o zábavu postaráno. Společně jsme si pak skleničku vypili a těšili se z užitku, který nám zahrada přináší.

Autor: Taťána Ondrušová

V dubnu jsme navštívili výstavu, kde jsme si mohli prohlédnout zajímavé exponáty z různých sbírek. Lidé od dávných dob sbírají různé věci. Někdo známky, jiný třeba pohlednice. Tato výstava zahrnovala sbírku mincí, minerálů, loveckých trofejí a předmětů z cest. Každý z nás postál u některé sbírky déle. Někoho zaujala sbírka nádherných motýlů. Mezi exponáty byla například i krásná pouštní růže, obrovská mušle a náčelnická indiánská čelenka. Mě nejvíce zajímalo, jak vypadá pivoň. V informacích o výstavě jsem se dočetla, že je to bájné zvíře oblíbené v USA a že je to kříženec zajíce a antilopy. Snad opravdu existuje, když tam je vystaven. Je to takový malý zajíc s parůžky.

Autor: Radka Čadová

Piknik v Klášterních zahradách

Na první prázdninový týden jsme si naplánovali piknik v Klášterních zahradách. Šli jsme procházkou přes litomyšlské náměstí a cesta nám příjemně ubíhala. V Klášterních zahradách jsme si připravili pod stromy piknik. Dali si kávu a k ní ještě něco dobrého. Po příjemném posezení jsme si zahráli na trávníku oblíbené hry a prohlédli jsme si zahrady. Při zpáteční cestě jsme si ještě na náměstí koupili zmrzlinu. Bylo to moc prima!

Pavlína Kasnarová

Změňte velikost písma
Změňte barvu pozadí