S radostí si Vám dovolujeme představit vyvrcholení dlouhodobého projektu naší organizace se světově uznávaným fotografem prof. Mgr. Jindřichem Štreitem, dr. h. c.

Jedná se o putovní výstavu „RUKU V RUCE – TOUHA JE ZÁZRAK“. Mezi naše dlouhodobé cíle patří zvyšování povědomí široké veřejnosti o schopnostech, problémech a potřebách lidí s mentálním handicapem. Jsou jiní, mají ale radosti, bolesti a přání jako my ostatní. Jinakost však zatím není v naší společnosti příliš přijímána. S nabídkou spolupráce jsme proto oslovili fotografa Jindřicha Štreita. Pan profesor přijal naši nabídku a fotografoval uživatele sociálních služeb v našich denních stacionářích a pobytových službách.

Výstavy:

2017 – Vernisáží v Janáčkově divadle v Brně jsme v únoru 2017 slavnostně zahájili putovní výstavu „Ruku v ruce – touha je zázrak“. Tisíce návštěvníků divadla si pak během dvou měsíců prohlédlo třiatřicet velkoformátových fotografií

2017 – V červnu jsme tento cyklus emotivně silných fotografií prezentovali veřejnosti v rámci 13. ročníku festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl. Trochu netradičně. Hned na dvou místech – venku v zahradách litomyšlského zámku a zároveň v prostorách Zámeckého pivovaru.

2018 – Výstava byla v březnu úspěšně prezentována v Kanceláři veřejného ochránce práv v Brně.

2018 – V květnu byla výstava součástí Tmavomodrého festivalu v Brně a fotografie byly k vidění v sále Břetislava Bakaly.

2019 – V srpnu 2019 se výstava poprvé odehrála v Praze ve Valdštejnských zahradách.

2021 – Fotografie byly prezentovány také v historických prostorách Ministerstva práce a sociálních věcí u příležitosti Dne otevřených dveří MPSV, který se konal 28. 9. 2021.

2023 -Výstava fotografií v obchodním centru Šantovka v Olomouci.

Časopis Vlasta věnoval dvoustranu naší organizaci, příběhům našich uživatelů a projektu Ruku v ruce.

Vlasta_jiny_zivot_def

Již od roku 2018 Denní stacionář a Domov pro osoby se zdravotním postižením Brno Božetěchova spolupracovali s arteterapeutkou Mgr. Lucií Hájkovou za garance Mgr. Pavla Sochora, Ph.D. Po dobu tří let uživatelé pod vedením lektorky rozvíjeli své motorické dovednosti, expresivitu a vyzkoušeli si řadu nových výtvarných technik. V roce 2020 se nám podařilo i díky podpoře projektu Ministerstva kultury uspořádat 22 arteterapeutických setkání, během kterým vznikala nádherná díla. 

Denní stacionář a Domov pro osoby se zdravotním postižením Brno Božetěchova

Jsme velice potěšeni, že v květnu 2021 proběhla kolaudace domu v Božetěchově ulici, kde sídlí náš denní stacionář a domov pro osoby se zdravotním postižením. Již v době, kdy jsme získali od Magistrátu města Brna budovu a k ní přilehlou zahradu do výpůjčky, bylo zřejmé, že naším cílem je vybudovat zde moderní centrum sociálních služeb, které bude odpovídat specifickým potřebám cílové skupiny a zároveň umožní uživatelům služeb rozvoj samostatnosti a zapojení do běžného života v okolí. Jsme rádi, že se nám společnými silami tento cíl daří plnit. Díky projektu byla vybudována nová domácnost pro pět uživatelů s PAS a PAS+ a dále bylo rozšířeno zázemí pro uživatele obou služeb. Nyní tak uživatelé mohou mimo jiné využívat například  výtvarný ateliér, keramickou pec a relaxačně aktivizační místnost s hydromasážní vanou.

Více informací o projektu zde.

Kniha Křehká každodennost

Jedním z dlouhodobých cílů naší organizace je dát příležitost široké veřejnosti poznat svět našich klientů. V roce 2020 vyšla díky nadaci T- SOFT ETERNITY kniha Křehká každodennost. Velice si vážíme otevřenosti a důvěry, díky které nám kniha dává možnost seznámit se s životem lidí s postižením a poznat tak nejen problémy, se kterými se tito lidé a jejich rodiny potkávají, ale i ukázat kolik je v jejich životě radosti, a že s pomocí druhých dokáží žít plnohodnotný život. Jednotlivé příběhy jsou obohaceny fotografiemi pana prof. Mgr. Jindřicha Štreita, dr. h. c., který s naší organizací již dlouhodobě spolupracuje a patří mu velké poděkování nejen za citlivé fotografie, ale i za vstřícnost a profesionalitu, se kterou vždy do našich služeb přichazí.