Podávání oznámení podle směrnice EU 2019/1937 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie

 

Podávání oznámení podle směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále jen „Směrnice“):

Ruka pro život o.p.s. v souladu se Směrnicí informuje oznamovatele, jejichž práva jsou chráněna, o procesu podání oznámení. Přínosem Směrnice pro oznamovatele je chráněné postavení, oznamovatel nesmí být vystaven odvetným opatřením. Přínosem pro Ruku pro život je možnost odhalit včas případné závadné postupy a činnosti. Oznamovatelem je osoba, která se dozvěděla o protiprávním jednání v souvislosti se svou prací. Může se jednat o zaměstnance, uchazeče o zaměstnání, praktikanta či stážistu, dodavatele nebo zájemce o zakázku apod. Směrnice nechrání oznamovatele, kteří vědomě uvádějí nepravdivé skutečnosti.

Zde znění Směrnice

Oznámení

V souladu se Směrnicí je možné oznámit informace fyzické osoby o možném protiprávním jednání, o jehož spáchání se oznamovatel dozvěděl v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností,

  • které má znaky trestného činu nebo přestupku nebo
  • porušuje právní předpis nebo předpis EU upravující oblasti stanovené Směrnicí.

 

Jak podat oznámení

  • písemně přes interní systém níže, nebo přímo na emailovou schránku evidence.oznameni@rukaprozivot.cz
  • telefonicky: +420 605 186 403
  • poštou na adresu Ruka pro život o.p.s, Taussigova 1889/15a, 182 00 Praha 8 – Kobylisy – nutné dopis označit „Pouze k rukám příslušné osoby“
  • osobně (po dohodě s příslušnou osobou)
  • prostřednictvím externího oznamovacího systému Ministerstva spravedlnosti Oznamovatel

Oznámení lze učinit rovněž anonymně. Ruka pro život o.p.s. má zaveden vnitřní oznamovací systém pro přijímání oznámení, který zaručuje anonymitu pro oznamování i pro správu jednotlivých podání.

 

Příslušná osoba

Příslušná osoba se jako jediná smí seznamovat s oznámeními a tedy je i posuzovat.

Příslušnou osobou je vedoucí provozu sociálních služeb.

Kontakt: evidence.oznameni@rukaprozivot.cz, +420 605 186 403

 

Proces vyřízení oznámení

  1. Oznámení lze provést ústně nebo písemně, na žádost oznamovatele i osobně.
  2. Příslušná osoba musí do 7 dnů vyrozumět oznamovatele o přijetí oznámení.
  3. Do 30 dnů musí vyrozumět oznamovatele o výsledku přezkoumání.
  4. Lhůtu lze maximálně dvakrát prodloužit o 30 dnů.
  5. Příslušná osoba musí navrhnout opatření k předejití nebo nápravě protiprávního jednání.
  6. Oznámení bude archivováno po dobu 5 let.

Informace před podáním oznámení

Jaké povinnosti má oznamovatel? 

Oznamující osoba by vzhledem k okolnostem a informacím, které má k dispozici v době oznámení, měla mít pádný důvod se domnívat, že jí oznamované či zveřejňované skutečnosti jsou autentické a pravdivé. Nelze tedy oznamovat skutečnosti vědomě nepravdivé. Oznamovatel by měl jednat ve veřejném zájmu a v dobré víře, že jím podávané oznámení se opírá o věrohodná fakta a skutečnosti.

Kontaktní údaje

Oznámení lze učinit i anonymně (do pole “Vaše jméno” je nutné uvést např. anonym). Za anonymní je považováno takové oznámení, ve kterém oznamovatel neuvede své jméno, příjmení nebo jiné údaje, dle nichž by jej bylo možné identifikovat. Rovněž v případě anonymního oznámení je účelné sdělit telefon či email, jehož prostřednictvím se lze při zachování anonymity s oznamovatelem spojit. Nemožnost kontaktu s oznamovatelem může negativně ovlivnit prošetření oznámení.

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů
    Jak zpracováváme osobní údaje?